Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH IM.I BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE TECHNIKUM NR 2 W KARTUZACH czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA ALEKSANDRA MAJKOWSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 108996)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA ALEKSANDRA MAJKOWSKIEGO

📍 Kartuzy | Zdawalność: 83,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 18,2% Me: 19% · σ: 4,0% · Mo: 18% 1967 4 7 20,4% 🏆 Me: 17% · σ: 10,2% · Mo: -% 1796 3
geografia poziom rozszerzony (M) 28 33,4% 🏆 Me: 32% · σ: 15,3% · Mo: 32% 1467 2 13 30,9% Me: 25% · σ: 12,1% · Mo: 23% 1671 3
język angielski poziom podstawowy (M) 126 76,2% 🏆 Me: 85% · σ: 22,3% · Mo: 95% 1803 2 90 63,3% Me: 68,5% · σ: 27,7% · Mo: 95% 3214 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 95 66,7% 🏆 Me: 70% · σ: 22,3% · Mo: 72% 1671 2 55 57,0% Me: 60% · σ: 25,9% · Mo: 28% 2690 3
język angielski ustny (M) 126 81,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1382 2 90 77,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1869 3
język polski poziom podstawowy (M) 126 55,5% 🏆 Me: 57% · σ: 15,1% · Mo: 57% 1977 3 90 47,1% Me: 45% · σ: 21,1% · Mo: 35% 3106 5
język polski poziom rozszerzony (M) 9 35% 🏆 Me: 31% · σ: 26,7% · Mo: 31% 1330 2 27 16,5% Me: 3% · σ: 24,3% · Mo: 0% 1978 3
język polski ustny (M) 126 91,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 57 2 90 86,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 236 4
matematyka poziom podstawowy (M) 126 61,2% 🏆 Me: 60% · σ: 19,7% · Mo: 56% 1207 2 90 48,0% Me: 48% · σ: 17,1% · Mo: 44% 2329 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH IM.I BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE TECHNIKUM NR 2 W KARTUZACH ma wyższą zdawalność ogólną (92,1% vs 83,3%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH IM.I BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE TECHNIKUM NR 2 W KARTUZACH wypada lepiej w 8, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA ALEKSANDRA MAJKOWSKIEGO w 1.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH IM.I BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE TECHNIKUM NR 2 W KARTUZACH II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA ALEKSANDRA MAJKOWSKIEGO Różnica
język polski 35% 16,5% 18,5 pkt proc.
matematyka 61,2% 48,0% 13,2 pkt proc.
język angielski 76,2% 63,3% 12,9 pkt proc.
język angielski 66,7% 57,0% 9,6 pkt proc.
język polski 55,5% 47,1% 8,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 18,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 27 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.