Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZGORZELCU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 38698)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU

📍 Zgorzelec | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 69254)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZGORZELCU

📍 Zgorzelec | Zdawalność: 96%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 25 45,8% Me: 42% · σ: 17,7% · Mo: 22% 629 2 9 52,4% 🏆 Me: 60% · σ: 22,4% · Mo: -% 395 1
chemia poziom rozszerzony (M) 12 43,7% Me: 35% · σ: 29,3% · Mo: 8% 412 2 7 49,6% 🏆 Me: 45% · σ: 29,1% · Mo: -% 281 1
język angielski poziom podstawowy (M) 89 89,5% Me: 95% · σ: 13,2% · Mo: 98% 571 2 25 92,2% 🏆 Me: 95% · σ: 8,6% · Mo: 95% 330 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 79 78,7% 🏆 Me: 85% · σ: 20,3% · Mo: 95% 606 1 12 71,3% Me: 76% · σ: 15,7% · Mo: 77% 1201 3
język angielski ustny (M) 89 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 945 2 25 94,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 188 1
język polski poziom podstawowy (M) 98 73,0% 🏆 Me: 75% · σ: 13,8% · Mo: 83% 224 1 25 63,1% Me: 65% · σ: 17,5% · Mo: 75% 1048 2
język polski ustny (M) 98 73,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1323 2 25 82,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 484 1
matematyka poziom podstawowy (M) 98 75,3% 🏆 Me: 79% · σ: 20,0% · Mo: 96% 447 1 25 69,8% Me: 64% · σ: 18,9% · Mo: 58% 731 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 39 40,4% 🏆 Me: 36% · σ: 23,9% · Mo: 6% 613 1 10 34,8% Me: 37% · σ: 21,7% · Mo: -% 792 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 96%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU wypada lepiej w 4, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZGORZELCU w 5.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZGORZELCU Różnica
język polski 73,0% 63,1% 9,9 pkt proc.
język polski 73,0% 82,1% 9,1 pkt proc.
język angielski 85,9% 94,5% 8,7 pkt proc.
język angielski 78,7% 71,3% 7,4 pkt proc.
biologia 45,8% 52,4% 6,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 9,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 98 osób w szkole A i 25 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.