Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU czy TECHNIKUM IM. GÓRNIKÓW I ENERGETYKÓW TUROWA W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I LICEALNYCH W ZGORZELCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 38698)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU

📍 Zgorzelec | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 19 34,5% 🏆 Me: 35% · σ: 18,9% · Mo: 42% 521 1 7 16% Me: 12% · σ: 16,2% · Mo: 7% 764 2
geografia poziom rozszerzony (M) 14 31,4% Me: 32% · σ: 12,6% · Mo: 32% 1635 2 19 42,1% 🏆 Me: 40% · σ: 20,3% · Mo: 30% 938 1
język angielski poziom podstawowy (M) 89 89,5% 🏆 Me: 95% · σ: 13,2% · Mo: 98% 571 2 78 84,4% Me: 90% · σ: 13,5% · Mo: 92% 1015 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 79 78,7% 🏆 Me: 85% · σ: 20,3% · Mo: 95% 606 1 69 70,6% Me: 73% · σ: 21,1% · Mo: 87% 1283 4
język angielski ustny (M) 89 85,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 945 2 78 71,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2639 4
język niemiecki poziom podstawowy (M) 8 80,9% 🏆 Me: 80% · σ: 13,4% · Mo: -% 60 1 9 69,7% Me: 70% · σ: 12,1% · Mo: -% 86 2
język niemiecki ustny (M) 8 62% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 100 2 9 73% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 75 1
język polski poziom podstawowy (M) 98 73,0% 🏆 Me: 75% · σ: 13,8% · Mo: 83% 224 1 87 55,7% Me: 56% · σ: 18,3% · Mo: 48% 1958 5
język polski poziom rozszerzony (M) 34 56,9% Me: 60% · σ: 20,3% · Mo: 49% 438 2 6 59,2% 🏆 Me: 55,5% · σ: 16,6% · Mo: -% 356 1
język polski ustny (M) 98 73,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1323 2 87 61,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2707 4
matematyka poziom podstawowy (M) 98 75,3% 🏆 Me: 79% · σ: 20,0% · Mo: 96% 447 1 87 57,9% Me: 56% · σ: 20,5% · Mo: 64% 1465 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 39 40,4% 🏆 Me: 36% · σ: 23,9% · Mo: 6% 613 1 24 21,5% Me: 15% · σ: 20,4% · Mo: 0% 1310 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 94,3%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM IM. GÓRNIKÓW I ENERGETYKÓW TUROWA W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I LICEALNYCH W ZGORZELCU w 3.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU TECHNIKUM IM. GÓRNIKÓW I ENERGETYKÓW TUROWA W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I LICEALNYCH W ZGORZELCU Różnica
matematyka 40,4% 21,5% 18,9 pkt proc.
fizyka 34,5% 16% 18,5 pkt proc.
matematyka 75,3% 57,9% 17,4 pkt proc.
język polski 73,0% 55,7% 17,3 pkt proc.
język angielski 85,9% 71,9% 14,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 18,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 39 osób w szkole A i 24 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.