Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GÓRNIKÓW I ENERGETYKÓW TUROWA W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I LICEALNYCH W ZGORZELCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zgorzelec | Zdawalność: 100%
📍 Zgorzelec | Zdawalność: 87,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 25 | 45,8% Me: 42% · σ: 17,7% · Mo: 22% | 629 | 2 | 10 | 24,3% Me: 20% · σ: 15,9% · Mo: 8% | 1573 | 4 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 12 | 43,7% Me: 35% · σ: 29,3% · Mo: 8% | 412 | 2 | 5 | 9,6% Me: 12% · σ: 5,6% · Mo: 3% | 1192 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 89 | 89,5% Me: 95% · σ: 13,2% · Mo: 98% | 571 | 2 | 22 | 70,7% Me: 80,5% · σ: 25,0% · Mo: 93% | 2424 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 79 | 78,7% Me: 85% · σ: 20,3% · Mo: 95% | 606 | 1 | 15 | 61,5% Me: 70% · σ: 23,1% · Mo: 80% | 2202 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 89 | 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 945 | 2 | 22 | 64,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3489 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 98 | 73,0% Me: 75% · σ: 13,8% · Mo: 83% | 224 | 1 | 24 | 57,2% Me: 57,5% · σ: 14,9% · Mo: 45% | 1756 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 34 | 56,9% Me: 60% · σ: 20,3% · Mo: 49% | 438 | 2 | 5 | 33% Me: 31% · σ: 30,6% · Mo: 0% | 1417 | 3 |
| język polski ustny (M) | 98 | 73,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1323 | 2 | 24 | 56,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3382 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 98 | 75,3% Me: 79% · σ: 20,0% · Mo: 96% | 447 | 1 | 24 | 46% Me: 44% · σ: 19,5% · Mo: 48% | 2542 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 87,5%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU wypada lepiej w 9, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GÓRNIKÓW I ENERGETYKÓW TUROWA W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I LICEALNYCH W ZGORZELCU w 0.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GÓRNIKÓW I ENERGETYKÓW TUROWA W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I LICEALNYCH W ZGORZELCU | Różnica |
|---|---|---|---|
| chemia | 43,7% | 9,6% | 34,1 pkt proc. |
| matematyka | 75,3% | 46% | 29,3 pkt proc. |
| język polski | 56,9% | 33% | 23,9 pkt proc. |
| biologia | 45,8% | 24,3% | 21,5 pkt proc. |
| język angielski | 85,9% | 64,8% | 21,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 12,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 34,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 12 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.