Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 W GORLICACH czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Gorlice | Zdawalność: 98,8%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 24 | 22,8% Me: 25% · σ: 9,3% · Mo: 27% | 2460 | 4 | 54 | 49,4% Me: 51% · σ: 19,7% · Mo: 20% | 624 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 74 | 56,8% Me: 58% · σ: 23,0% · Mo: 37% | 3778 | 6 | 247 | 86,8% Me: 92% · σ: 13,5% · Mo: 95% | 811 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 39 | 48,4% Me: 43% · σ: 22,6% · Mo: 27% | 3466 | 5 | 179 | 76,3% Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 90% | 766 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 73 | 55,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4135 | 6 | 247 | 79,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1726 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 76 | 60,1% Me: 63% · σ: 13,2% · Mo: 67% | 1361 | 4 | 248 | 73,3% Me: 74% · σ: 13,6% · Mo: 67% | 207 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 12 | 44,8% Me: 41,5% · σ: 19,5% · Mo: 31% | 906 | 2 | 79 | 44,7% Me: 46% · σ: 29,0% · Mo: 3% | 909 | 3 |
| język polski ustny (M) | 75 | 72,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1376 | 4 | 248 | 82,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 444 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 76 | 49,9% Me: 50% · σ: 20,6% · Mo: 54% | 2159 | 4 | 248 | 74,6% Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 94% | 477 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 9 | 18,9% Me: 10% · σ: 17,9% · Mo: 6% | 1437 | 4 | 98 | 45,4% Me: 45% · σ: 25,3% · Mo: 56% | 459 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 85,3%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 W GORLICACH wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH w 8.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 3 W GORLICACH | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 56,8% | 86,8% | 30,1 pkt proc. |
| język angielski | 48,4% | 76,3% | 27,9 pkt proc. |
| geografia | 22,8% | 49,4% | 26,6 pkt proc. |
| matematyka | 18,9% | 45,4% | 26,5 pkt proc. |
| matematyka | 49,9% | 74,6% | 24,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 13,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 30,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 74 osób w szkole A i 247 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.