Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 czy TECHNIKUM NR 1 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 "BUDOWLANKA" W ZIELONEJ GÓRZE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zielona Góra | Zdawalność: 98,2%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 6 | 40,8% Me: 35% · σ: 14,1% · Mo: -% | 801 | 4 | 7 | 27,6% Me: 28% · σ: 13,0% · Mo: -% | 1367 | 7 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 26 | 63,6% Me: 65,5% · σ: 17,5% · Mo: 77% | 218 | 3 | 82 | 37,9% Me: 37% · σ: 14,4% · Mo: 37% | 1165 | 6 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 88 | 87,6% Me: 92,5% · σ: 13,8% · Mo: 95% | 738 | 3 | 152 | 79,7% Me: 86% · σ: 18,2% · Mo: 93% | 1451 | 10 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 76 | 76,4% Me: 82% · σ: 18,4% · Mo: 80% | 757 | 3 | 113 | 65,7% Me: 70% · σ: 24,7% · Mo: 92% | 1777 | 11 |
| język angielski ustny (M) | 88 | 88,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 626 | 4 | 152 | 83,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1188 | 9 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 91 | 60,4% Me: 58% · σ: 13,3% · Mo: 70% | 1335 | 4 | 165 | 65,7% Me: 65% · σ: 12,2% · Mo: 72% | 785 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 9 | 46,1% Me: 34% · σ: 24,4% · Mo: 34% | 857 | 4 | 23 | 22,6% Me: 26% · σ: 16,5% · Mo: 26% | 1813 | 10 |
| język polski ustny (M) | 91 | 74,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1180 | 5 | 165 | 86,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 241 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 91 | 70,7% Me: 72% · σ: 18,6% · Mo: 64% | 686 | 3 | 165 | 64,0% Me: 62% · σ: 19,4% · Mo: 40% | 1068 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 25 | 45,9% Me: 48% · σ: 20,9% · Mo: 20% | 442 | 2 | 65 | 18,4% Me: 12% · σ: 19,8% · Mo: 0% | 1460 | 7 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 3 ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,2%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 1 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 "BUDOWLANKA" W ZIELONEJ GÓRZE w 2.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 3 | TECHNIKUM NR 1 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 "BUDOWLANKA" W ZIELONEJ GÓRZE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 45,9% | 18,4% | 27,5 pkt proc. |
| geografia | 63,6% | 37,9% | 25,7 pkt proc. |
| język polski | 46,1% | 22,6% | 23,5 pkt proc. |
| biologia | 40,8% | 27,6% | 13,3 pkt proc. |
| język polski | 74,4% | 86,1% | 11,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 25 osób w szkole A i 65 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.