Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 czy KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 38623)

TECHNIKUM NR 3

📍 Żary | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 25808)

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH

📍 Żary | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 40,8% Me: 35% · σ: 14,1% · Mo: -% 801 4 20 52,0% 🏆 Me: 50% · σ: 11,4% · Mo: 45% 406 2
geografia poziom rozszerzony (M) 26 63,6% Me: 65,5% · σ: 17,5% · Mo: 77% 218 3 15 81,8% 🏆 Me: 82% · σ: 9,8% · Mo: 78% 16 2
język angielski poziom podstawowy (M) 88 87,6% Me: 92,5% · σ: 13,8% · Mo: 95% 738 3 54 91,7% 🏆 Me: 94% · σ: 9,5% · Mo: 98% 373 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 76 76,4% Me: 82% · σ: 18,4% · Mo: 80% 757 3 52 79,8% 🏆 Me: 84% · σ: 14,9% · Mo: 93% 512 2
język angielski ustny (M) 88 88,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 626 4 54 96,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 104 2
język polski poziom podstawowy (M) 91 60,4% Me: 58% · σ: 13,3% · Mo: 70% 1335 4 58 72,9% 🏆 Me: 76% · σ: 12,9% · Mo: 58% 228 1
język polski poziom rozszerzony (M) 9 46,1% Me: 34% · σ: 24,4% · Mo: 34% 857 4 23 57,6% 🏆 Me: 54% · σ: 19,4% · Mo: 40% 418 2
język polski ustny (M) 91 74,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1180 5 58 91,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 67 2
matematyka poziom podstawowy (M) 91 70,7% Me: 72% · σ: 18,6% · Mo: 64% 686 3 58 78,2% 🏆 Me: 79% · σ: 13,3% · Mo: 80% 335 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 25 45,9% 🏆 Me: 48% · σ: 20,9% · Mo: 20% 442 2 17 42,8% Me: 38% · σ: 21,9% · Mo: -% 539 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 wypada lepiej w 1, a KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH w 9.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 3 KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH Różnica
geografia 63,6% 81,8% 18,2 pkt proc.
język polski 74,4% 91,3% 16,9 pkt proc.
język polski 60,4% 72,9% 12,6 pkt proc.
język polski 46,1% 57,6% 11,5 pkt proc.
biologia 40,8% 52,0% 11,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 18,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 26 osób w szkole A i 15 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.