Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy TECHNIKUM NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 71 | 30,6% Me: 28% · σ: 18,3% · Mo: 15% | 1226 | 5 | 6 | 27,7% Me: 24% · σ: 14,6% · Mo: -% | 1359 | 6 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 18 | 28,4% Me: 23,5% · σ: 16,5% · Mo: 13% | 804 | 2 | 8 | 24,2% Me: 20% · σ: 15,6% · Mo: 33% | 915 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 214 | 84,3% Me: 92% · σ: 17,5% · Mo: 95% | 1023 | 4 | 29 | 68,2% Me: 75% · σ: 24,7% · Mo: 78% | 2699 | 13 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 160 | 64,4% Me: 68% · σ: 23,4% · Mo: 92% | 1908 | 6 | 15 | 51,5% Me: 45% · σ: 25,4% · Mo: 32% | 3227 | 12 |
| język angielski ustny (M) | 211 | 78,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1810 | 6 | 29 | 66,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3317 | 13 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 214 | 66,0% Me: 67% · σ: 13,9% · Mo: 63% | 762 | 3 | 29 | 61,9% Me: 62% · σ: 17,3% · Mo: 48% | 1177 | 5 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 36 | 36,3% Me: 37% · σ: 20,0% · Mo: 37% | 1279 | 3 | 6 | 15,3% Me: 0% · σ: 24,6% · Mo: 0% | 2009 | 6 |
| język polski ustny (M) | 214 | 75,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1020 | 7 | 29 | 71,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1478 | 10 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 214 | 60,8% Me: 62% · σ: 20,4% · Mo: 48% | 1235 | 4 | 29 | 45,0% Me: 44% · σ: 22,3% · Mo: 54% | 2652 | 9 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (96,7% vs 75,9%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 1 w 0.
| Przedmiot | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | TECHNIKUM NR 1 | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 36,3% | 15,3% | 21,0 pkt proc. |
| język angielski | 84,3% | 68,2% | 16,1 pkt proc. |
| matematyka | 60,8% | 45,0% | 15,7 pkt proc. |
| język angielski | 64,4% | 51,5% | 12,8 pkt proc. |
| język angielski | 78,3% | 66,4% | 11,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 20,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 36 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.