Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 38536)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Tychy | Zdawalność: 96,7%

SZKOŁA B (RSPO: 23038)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA

📍 Tychy | Zdawalność: 99,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 71 30,6% Me: 28% · σ: 18,3% · Mo: 15% 1226 5 21 49,0% 🏆 Me: 47% · σ: 19,9% · Mo: 28% 505 2
geografia poziom rozszerzony (M) 70 46,3% Me: 48% · σ: 21,5% · Mo: 50% 739 3 16 54,9% 🏆 Me: 58% · σ: 17,7% · Mo: 42% 444 2
historia poziom rozszerzony (M) 11 50,2% 🏆 Me: 55% · σ: 23,1% · Mo: 27% 527 3 13 43,6% Me: 37% · σ: 14,2% · Mo: 37% 725 4
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 34 75,0% 🏆 Me: 78% · σ: 11,5% · Mo: 80% 264 2 26 74% Me: 77% · σ: 11,5% · Mo: 80% 284 3
język angielski poziom podstawowy (M) 214 84,3% Me: 92% · σ: 17,5% · Mo: 95% 1023 4 117 91,8% 🏆 Me: 95% · σ: 10,3% · Mo: 98% 360 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 160 64,4% Me: 68% · σ: 23,4% · Mo: 92% 1908 6 86 76,3% 🏆 Me: 80% · σ: 18,0% · Mo: 88% 765 2
język angielski ustny (M) 211 78,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1810 6 117 79,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1710 5
język polski poziom podstawowy (M) 214 66,0% Me: 67% · σ: 13,9% · Mo: 63% 762 3 117 70,3% 🏆 Me: 70% · σ: 11,4% · Mo: 70% 405 2
język polski poziom rozszerzony (M) 36 36,3% Me: 37% · σ: 20,0% · Mo: 37% 1279 3 20 39,9% 🏆 Me: 40% · σ: 26,2% · Mo: 34% 1121 2
język polski ustny (M) 214 75,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1020 7 117 82,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 446 5
matematyka poziom podstawowy (M) 214 60,8% Me: 62% · σ: 20,4% · Mo: 48% 1235 4 117 72,0% 🏆 Me: 72% · σ: 19,2% · Mo: 86% 609 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 32 30,4% Me: 29% · σ: 18,8% · Mo: 18% 952 3 54 34,9% 🏆 Me: 35% · σ: 22,7% · Mo: 36% 787 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 12 16,3% Me: 13% · σ: 7,0% · Mo: 10% 951 4 10 56% 🏆 Me: 58% · σ: 20,2% · Mo: 62% 290 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA ma wyższą zdawalność ogólną (99,1% vs 96,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA w 11.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA Różnica
wiedza o społeczeństwie 16,3% 56% 39,7 pkt proc.
biologia 30,6% 49,0% 18,3 pkt proc.
język angielski 64,4% 76,3% 11,9 pkt proc.
matematyka 60,8% 72,0% 11,2 pkt proc.
geografia 46,3% 54,9% 8,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 39,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 12 osób w szkole A i 10 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.