Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZ. DWUJĘZYCZNYMI IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 3640)

VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO

📍 Gdynia | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 29583)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZ. DWUJĘZYCZNYMI IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP

📍 Gdynia | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 38 72,6% 🏆 Me: 75% · σ: 14,2% · Mo: 68% 36 1 37 69,8% Me: 75% · σ: 19,4% · Mo: 82% 56 2
chemia poziom rozszerzony (M) 20 70,2% Me: 71% · σ: 15,8% · Mo: 80% 34 2 41 78,6% 🏆 Me: 82% · σ: 18,7% · Mo: 52% 6 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 55 61,5% Me: 65% · σ: 22,6% · Mo: 65% 116 3 45 72,4% 🏆 Me: 75% · σ: 18,8% · Mo: 68% 36 1
geografia poziom rozszerzony (M) 31 79,5% Me: 80% · σ: 11,6% · Mo: 78% 28 2 25 79,8% 🏆 Me: 80% · σ: 8,7% · Mo: 83% 26 1
historia poziom rozszerzony (M) 19 62,8% Me: 70% · σ: 23,6% · Mo: 35% 207 3 16 80,8% 🏆 Me: 86% · σ: 17,4% · Mo: 100% 21 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 9 57,1% Me: 56% · σ: 14,8% · Mo: 42% 75 4 37 69,4% 🏆 Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 100% 20 1
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 5 90,6% 🏆 Me: 92% · σ: 4,5% · Mo: 92% 4 1 54 87,0% Me: 88% · σ: 8,1% · Mo: 83% 23 2
język angielski poziom podstawowy (M) 160 96,2% Me: 97% · σ: 3,5% · Mo: 97% 65 2 149 97,0% 🏆 Me: 97% · σ: 2,9% · Mo: 97% 33 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 151 90,9% Me: 93% · σ: 9,1% · Mo: 93% 60 2 96 93,0% 🏆 Me: 95% · σ: 7,9% · Mo: 97% 19 1
język angielski ustny (M) 160 94,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 192 5 149 97,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 64 1
język polski poziom podstawowy (M) 161 70,8% Me: 70% · σ: 10,1% · Mo: 68% 360 2 154 78,8% 🏆 Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 82% 45 1
język polski poziom rozszerzony (M) 35 62,0% Me: 69% · σ: 22,2% · Mo: 71% 285 3 24 75,5% 🏆 Me: 77% · σ: 18,7% · Mo: 100% 56 1
język polski ustny (M) 161 86,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 204 2 154 89,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 90 1
matematyka poziom podstawowy (M) 161 89,7% Me: 94% · σ: 11,6% · Mo: 100% 57 2 154 93,2% 🏆 Me: 96% · σ: 9,1% · Mo: 100% 20 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 114 59,5% Me: 62% · σ: 20,1% · Mo: 38% 145 3 105 73,6% 🏆 Me: 74% · σ: 17,4% · Mo: 72% 20 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO wypada lepiej w 2, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZ. DWUJĘZYCZNYMI IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP w 13.

Największe różnice

Przedmiot VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZ. DWUJĘZYCZNYMI IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP Różnica
historia 62,8% 80,8% 18,0 pkt proc.
matematyka 59,5% 73,6% 14,1 pkt proc.
język polski 62,0% 75,5% 13,5 pkt proc.
informatyka 57,1% 69,4% 12,3 pkt proc.
fizyka 61,5% 72,4% 10,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 18,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 19 osób w szkole A i 16 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.