Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ADAMA MICKIEWICZA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 3640)

VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO

📍 Gdynia | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 23199)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ADAMA MICKIEWICZA

📍 Gdynia | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 38 72,6% 🏆 Me: 75% · σ: 14,2% · Mo: 68% 36 1 34 52,4% Me: 47% · σ: 22,1% · Mo: 45% 396 7
chemia poziom rozszerzony (M) 20 70,2% 🏆 Me: 71% · σ: 15,8% · Mo: 80% 34 2 23 47,9% Me: 47% · σ: 22,0% · Mo: 20% 310 5
fizyka poziom rozszerzony (M) 55 61,5% 🏆 Me: 65% · σ: 22,6% · Mo: 65% 116 3 34 51,2% Me: 51% · σ: 19,2% · Mo: 43% 262 4
geografia poziom rozszerzony (M) 31 79,5% 🏆 Me: 80% · σ: 11,6% · Mo: 78% 28 2 69 61,1% Me: 62% · σ: 15,8% · Mo: 68% 264 4
historia poziom rozszerzony (M) 19 62,8% Me: 70% · σ: 23,6% · Mo: 35% 207 3 18 63,1% 🏆 Me: 66,5% · σ: 17,0% · Mo: 38% 202 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 9 57,1% 🏆 Me: 56% · σ: 14,8% · Mo: 42% 75 4 15 45,6% Me: 50% · σ: 19,7% · Mo: 40% 174 5
język angielski poziom podstawowy (M) 160 96,2% 🏆 Me: 97% · σ: 3,5% · Mo: 97% 65 2 204 95,2% Me: 97% · σ: 4,9% · Mo: 98% 131 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 151 90,9% 🏆 Me: 93% · σ: 9,1% · Mo: 93% 60 2 201 87,3% Me: 90% · σ: 11,4% · Mo: 95% 168 4
język angielski ustny (M) 160 94,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 192 5 204 96,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 105 3
język polski poziom podstawowy (M) 161 70,8% 🏆 Me: 70% · σ: 10,1% · Mo: 68% 360 2 205 70,8% Me: 72% · σ: 13,6% · Mo: 67% 361 3
język polski poziom rozszerzony (M) 35 62,0% 🏆 Me: 69% · σ: 22,2% · Mo: 71% 285 3 38 60% Me: 63% · σ: 24,0% · Mo: 43% 335 4
język polski ustny (M) 161 86,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 204 2 205 85,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 275 3
matematyka poziom podstawowy (M) 161 89,7% 🏆 Me: 94% · σ: 11,6% · Mo: 100% 57 2 205 85,0% Me: 90% · σ: 14,0% · Mo: 98% 133 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 114 59,5% 🏆 Me: 62% · σ: 20,1% · Mo: 38% 145 3 128 56,3% Me: 57% · σ: 20,5% · Mo: 62% 202 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 22 77,2% 🏆 Me: 81% · σ: 15,3% · Mo: 82% 40 1 12 61% Me: 71% · σ: 23,8% · Mo: 26% 204 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO wypada lepiej w 12, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ADAMA MICKIEWICZA w 2, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ADAMA MICKIEWICZA Różnica
chemia 70,2% 47,9% 22,3 pkt proc.
biologia 72,6% 52,4% 20,1 pkt proc.
geografia 79,5% 61,1% 18,4 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 77,2% 61% 16,2 pkt proc.
informatyka 57,1% 45,6% 11,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 20 osób w szkole A i 23 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.