Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. JERZEGO KUKUCZKI W ZESPOLE SZKÓL NR 3 RYBNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 35289)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU

📍 Rybnik | Zdawalność: 99,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 43 42,5% 🏆 Me: 38% · σ: 17,1% · Mo: 27% 743 5 55 21,3% Me: 17% · σ: 12,7% · Mo: 15% 1750 11
chemia poziom rozszerzony (M) 29 32,3% 🏆 Me: 28% · σ: 21,0% · Mo: 5% 717 4 10 13,9% Me: 7,5% · σ: 17,2% · Mo: 5% 1133 6
geografia poziom rozszerzony (M) 16 43,1% 🏆 Me: 46% · σ: 11,9% · Mo: 50% 893 5 30 28% Me: 24% · σ: 16,2% · Mo: 7% 1932 9
historia poziom rozszerzony (M) 11 49,9% 🏆 Me: 53% · σ: 22,8% · Mo: 25% 532 3 5 32,6% Me: 32% · σ: 23,0% · Mo: -% 994 5
język angielski poziom podstawowy (M) 140 86,8% 🏆 Me: 92% · σ: 12,7% · Mo: 95% 817 4 159 68,4% Me: 78% · σ: 25,1% · Mo: 95% 2679 11
język angielski poziom rozszerzony (M) 132 71,9% 🏆 Me: 78% · σ: 19,0% · Mo: 80% 1158 4 97 60,5% Me: 62% · σ: 23,6% · Mo: 47% 2310 9
język angielski ustny (M) 140 79,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1667 5 158 71,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2675 10
język polski poziom podstawowy (M) 140 71,8% 🏆 Me: 73% · σ: 12,3% · Mo: 73% 289 3 163 57,8% Me: 57% · σ: 14,8% · Mo: 52% 1672 6
język polski poziom rozszerzony (M) 70 40,9% 🏆 Me: 38,5% · σ: 27,6% · Mo: 0% 1086 3 55 29,4% Me: 23% · σ: 28,2% · Mo: 0% 1566 7
język polski ustny (M) 140 59,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2982 9 162 61,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2706 8
matematyka poziom podstawowy (M) 140 61,1% 🏆 Me: 61% · σ: 18,8% · Mo: 56% 1211 5 163 44,0% Me: 42% · σ: 17,6% · Mo: 42% 2773 10
matematyka poziom rozszerzony (M) 15 14,9% 🏆 Me: 8% · σ: 15,7% · Mo: 2% 1691 7 11 13,1% Me: 4% · σ: 19,3% · Mo: 4% 1808 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 18 44,1% 🏆 Me: 37% · σ: 22,7% · Mo: 32% 474 2 18 22% Me: 14% · σ: 13,8% · Mo: 14% 873 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (99,3% vs 82,1%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU wypada lepiej w 12, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. JERZEGO KUKUCZKI W ZESPOLE SZKÓL NR 3 RYBNIKU w 1.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. JERZEGO KUKUCZKI W ZESPOLE SZKÓL NR 3 RYBNIKU Różnica
wiedza o społeczeństwie 44,1% 22% 22,1 pkt proc.
biologia 42,5% 21,3% 21,2 pkt proc.
chemia 32,3% 13,9% 18,4 pkt proc.
język angielski 86,8% 68,4% 18,4 pkt proc.
historia 49,9% 32,6% 17,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 17,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 18 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.