Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 1 W GORLICACH i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 34859)

TECHNIKUM NR 1 W GORLICACH

📍 Gorlice | Zdawalność: 97,3%

SZKOŁA B (RSPO: 29320)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH

📍 Gorlice | Zdawalność: 98,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 18 38,8% Me: 34% · σ: 19,9% · Mo: 20% 1110 3 54 49,4% 🏆 Me: 51% · σ: 19,7% · Mo: 20% 624 1
historia poziom rozszerzony (M) 7 40,1% Me: 40% · σ: 9,8% · Mo: -% 808 2 14 54,4% 🏆 Me: 65% · σ: 23,0% · Mo: 68% 422 1
język angielski poziom podstawowy (M) 111 78,1% Me: 85% · σ: 19,2% · Mo: 93% 1608 3 247 86,8% 🏆 Me: 92% · σ: 13,5% · Mo: 95% 811 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 81 66,6% Me: 72% · σ: 22,6% · Mo: 88% 1675 3 179 76,3% 🏆 Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 90% 766 1
język angielski ustny (M) 111 79,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1708 2 247 79,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1726 3
język polski poziom podstawowy (M) 111 63,0% Me: 63% · σ: 12,3% · Mo: 57% 1068 3 248 73,3% 🏆 Me: 74% · σ: 13,6% · Mo: 67% 207 2
język polski ustny (M) 111 79,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 681 3 248 82,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 444 2
matematyka poziom podstawowy (M) 111 63,9% Me: 64% · σ: 22,3% · Mo: 70% 1072 3 248 74,6% 🏆 Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 94% 477 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 38 39,4% Me: 39% · σ: 25,3% · Mo: 6% 645 3 98 45,4% 🏆 Me: 45% · σ: 25,3% · Mo: 56% 459 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 97,3%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W GORLICACH wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH w 8.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 W GORLICACH I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH Różnica
historia 40,1% 54,4% 14,3 pkt proc.
matematyka 63,9% 74,6% 10,7 pkt proc.
geografia 38,8% 49,4% 10,6 pkt proc.
język polski 63,0% 73,3% 10,3 pkt proc.
język angielski 66,6% 76,3% 9,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 14,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.