Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 czy TECHNIKUM NR 2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 7 | 26,6% Me: 23% · σ: 20,4% · Mo: -% | 1432 | 3 | 6 | 20,2% Me: 17,5% · σ: 6,8% · Mo: -% | 1820 | 4 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 21 | 24,5% Me: 18% · σ: 13,5% · Mo: 15% | 2303 | 5 | 6 | 38,3% Me: 37,5% · σ: 22,5% · Mo: -% | 1139 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 61 | 64,3% Me: 70% · σ: 24,3% · Mo: 42% | 3110 | 7 | 74 | 80,9% Me: 88% · σ: 19,7% · Mo: 95% | 1343 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 35 | 55,2% Me: 55% · σ: 29,1% · Mo: 7% | 2874 | 6 | 56 | 72,1% Me: 78% · σ: 20,9% · Mo: 87% | 1129 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 61 | 66,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3316 | 7 | 74 | 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1115 | 3 |
| język niemiecki poziom podstawowy (M) | 13 | 68,5% Me: 65% · σ: 19,0% · Mo: -% | 88 | 2 | 6 | 44,8% Me: 45% · σ: 7,6% · Mo: 45% | 124 | 3 |
| język niemiecki ustny (M) | 13 | 68,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 88 | 2 | 5 | 67,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 89 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 74 | 50,1% Me: 50% · σ: 16,4% · Mo: 52% | 2696 | 4 | 80 | 41,9% Me: 42% · σ: 18,2% · Mo: 42% | 3677 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 7 | 23,3% Me: 0% · σ: 30,8% · Mo: 0% | 1790 | 4 | 5 | 43,8% Me: 46% · σ: 8,6% · Mo: -% | 952 | 2 |
| język polski ustny (M) | 74 | 70,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1624 | 4 | 79 | 77,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 892 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 74 | 41,1% Me: 35% · σ: 21,8% · Mo: 42% | 3074 | 5 | 80 | 57,0% Me: 57% · σ: 23,4% · Mo: 50% | 1526 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 13 | 8,8% Me: 6% · σ: 8,9% · Mo: 0% | 2045 | 5 | 26 | 19% Me: 14% · σ: 17,6% · Mo: 4% | 1429 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 2 ma wyższą zdawalność ogólną (81,0% vs 71,6%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 4, a TECHNIKUM NR 2 w 8.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 | TECHNIKUM NR 2 | Różnica |
|---|---|---|---|
| język niemiecki | 68,5% | 44,8% | 23,7 pkt proc. |
| język polski | 23,3% | 43,8% | 20,5 pkt proc. |
| język angielski | 66,4% | 84,3% | 17,9 pkt proc. |
| język angielski | 55,2% | 72,1% | 16,9 pkt proc. |
| język angielski | 64,3% | 80,9% | 16,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 9,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język niemiecki poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 13 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.