Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%
📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 132 | 66,8% Me: 69% · σ: 15,9% · Mo: 72% | 91 | 1 | 16 | 43,2% Me: 39% · σ: 15,1% · Mo: 38% | 714 | 8 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 27 | 69,1% Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 63% | 131 | 2 | 7 | 68,7% Me: 68% · σ: 8,8% · Mo: 68% | 138 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 271 | 95,4% Me: 97% · σ: 6,3% · Mo: 98% | 117 | 3 | 35 | 92,5% Me: 95% · σ: 7,8% · Mo: 97% | 317 | 9 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 224 | 89,1% Me: 93% · σ: 12,0% · Mo: 97% | 104 | 2 | 33 | 82,3% Me: 82% · σ: 12,3% · Mo: 72% | 363 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 271 | 94,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 191 | 5 | 35 | 90,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 473 | 10 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 277 | 68,2% Me: 68% · σ: 12,2% · Mo: 62% | 567 | 7 | 35 | 77,4% Me: 78% · σ: 11,2% · Mo: 72% | 67 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 80 | 64,4% Me: 66% · σ: 23,4% · Mo: 66% | 228 | 3 | 12 | 59,5% Me: 60% · σ: 17,7% · Mo: 37% | 351 | 5 |
| język polski ustny (M) | 277 | 95,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 17 | 1 | 35 | 91,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 58 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 277 | 85,2% Me: 90% · σ: 14,4% · Mo: 94% | 128 | 2 | 35 | 76,7% Me: 76% · σ: 13,1% · Mo: 70% | 393 | 6 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 144 | 60,2% Me: 64% · σ: 23,5% · Mo: 66% | 131 | 2 | 8 | 40,8% Me: 47% · σ: 20,7% · Mo: 52% | 598 | 7 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ wypada lepiej w 9, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 66,8% | 43,2% | 23,6 pkt proc. |
| matematyka | 60,2% | 40,8% | 19,5 pkt proc. |
| język polski | 68,2% | 77,4% | 9,2 pkt proc. |
| matematyka | 85,2% | 76,7% | 8,5 pkt proc. |
| język angielski | 89,1% | 82,3% | 6,7 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 132 osób w szkole A i 16 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.