Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ vs ZESPÓŁ SZKÓŁ MEDYCZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM.HANNY CHRZANOWSKIEJ - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR VIII. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 34526)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ

📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 132 66,8% 🏆 Me: 69% · σ: 15,9% · Mo: 72% 91 1 130 62,2% Me: 65% · σ: 17,0% · Mo: 68% 161 3
chemia poziom rozszerzony (M) 84 64,3% 🏆 Me: 69% · σ: 22,3% · Mo: 67% 77 1 63 58,8% Me: 62,5% · σ: 23,6% · Mo: 70% 130 2
geografia poziom rozszerzony (M) 27 69,1% 🏆 Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 63% 131 2 28 60,9% Me: 65% · σ: 20,9% · Mo: 73% 272 7
język angielski poziom podstawowy (M) 271 95,4% 🏆 Me: 97% · σ: 6,3% · Mo: 98% 117 3 226 94,6% Me: 97% · σ: 5,0% · Mo: 97% 174 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 224 89,1% 🏆 Me: 93% · σ: 12,0% · Mo: 97% 104 2 198 87,3% Me: 92% · σ: 11,0% · Mo: 93% 169 3
język angielski ustny (M) 271 94,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 191 5 226 92,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 316 8
język polski poziom podstawowy (M) 277 68,2% Me: 68% · σ: 12,2% · Mo: 62% 567 7 228 75,5% 🏆 Me: 77% · σ: 11,1% · Mo: 80% 114 2
język polski poziom rozszerzony (M) 80 64,4% Me: 66% · σ: 23,4% · Mo: 66% 228 3 45 68,7% 🏆 Me: 69% · σ: 16,0% · Mo: 69% 152 2
język polski ustny (M) 277 95,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 17 1 228 84,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 352 11
matematyka poziom podstawowy (M) 277 85,2% 🏆 Me: 90% · σ: 14,4% · Mo: 94% 128 2 228 78,4% Me: 80% · σ: 15,0% · Mo: 90% 330 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 144 60,2% 🏆 Me: 64% · σ: 23,5% · Mo: 66% 131 2 68 42,9% Me: 44% · σ: 22,5% · Mo: 46% 536 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ wypada lepiej w 9, a ZESPÓŁ SZKÓŁ MEDYCZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM.HANNY CHRZANOWSKIEJ - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR VIII w 2.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ ZESPÓŁ SZKÓŁ MEDYCZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM.HANNY CHRZANOWSKIEJ - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR VIII Różnica
matematyka 60,2% 42,9% 17,3 pkt proc.
język polski 95,7% 84,4% 11,3 pkt proc.
geografia 69,1% 60,9% 8,1 pkt proc.
język polski 68,2% 75,5% 7,3 pkt proc.
matematyka 85,2% 78,4% 6,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 144 osób w szkole A i 68 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.