Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JULIUSZA SŁOWACKIEGO W ELBLĄGU i TECHNIKUM WCHODZĄCE W SKŁAD ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH W ELBLĄGU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 34415)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JULIUSZA SŁOWACKIEGO W ELBLĄGU

📍 Elbląg | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 55847)

TECHNIKUM WCHODZĄCE W SKŁAD ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH W ELBLĄGU

📍 Elbląg | Zdawalność: 92,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 23 47,4% 🏆 Me: 50% · σ: 20,5% · Mo: 27% 313 2 13 23,4% Me: 20% · σ: 14,6% · Mo: 32% 679 3
geografia poziom rozszerzony (M) 42 43,4% 🏆 Me: 40% · σ: 18,0% · Mo: 67% 881 5 15 36,1% Me: 33% · σ: 11,5% · Mo: 32% 1268 6
informatyka poziom rozszerzony (M) 6 22% Me: 19% · σ: 11,1% · Mo: -% 486 3 16 26% 🏆 Me: 21% · σ: 15,8% · Mo: 16% 445 2
język angielski poziom podstawowy (M) 200 90,3% 🏆 Me: 93% · σ: 9,6% · Mo: 95% 501 3 130 78,0% Me: 85% · σ: 20,1% · Mo: 93% 1623 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 174 77,4% 🏆 Me: 82% · σ: 17,7% · Mo: 88% 697 3 107 68,1% Me: 72% · σ: 21,8% · Mo: 85% 1527 7
język angielski ustny (M) 200 87,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 760 3 130 78,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1787 10
język polski poziom podstawowy (M) 200 58,5% 🏆 Me: 58% · σ: 14,5% · Mo: 57% 1582 6 132 52,9% Me: 52,5% · σ: 15,0% · Mo: 52% 2329 11
język polski ustny (M) 200 85,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 310 4 131 71,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1447 12
matematyka poziom podstawowy (M) 200 75,7% 🏆 Me: 78% · σ: 17,4% · Mo: 96% 430 2 132 55,5% Me: 54% · σ: 22,3% · Mo: 44% 1636 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 102 45,3% 🏆 Me: 44% · σ: 25,2% · Mo: 36% 461 2 75 12,2% Me: 4% · σ: 18,4% · Mo: 0% 1848 8

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JULIUSZA SŁOWACKIEGO W ELBLĄGU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 92,4%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JULIUSZA SŁOWACKIEGO W ELBLĄGU wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM WCHODZĄCE W SKŁAD ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH W ELBLĄGU w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JULIUSZA SŁOWACKIEGO W ELBLĄGU TECHNIKUM WCHODZĄCE W SKŁAD ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH W ELBLĄGU Różnica
matematyka 45,3% 12,2% 33,1 pkt proc.
fizyka 47,4% 23,4% 24,0 pkt proc.
matematyka 75,7% 55,5% 20,2 pkt proc.
język polski 85,1% 71,8% 13,3 pkt proc.
język angielski 90,3% 78,0% 12,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 102 osób w szkole A i 75 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.