Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W MIKOŁOWIE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KOŁOBRZEGU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 34318)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W MIKOŁOWIE

📍 Mikołów | Zdawalność: 99,0%

SZKOŁA B (RSPO: 114963)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KOŁOBRZEGU

📍 Kołobrzeg | Zdawalność: 99,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 51 46,4% Me: 43% · σ: 19,5% · Mo: 27% 611 1 39 55,6% 🏆 Me: 52% · σ: 20,2% · Mo: 47% 300 1
chemia poziom rozszerzony (M) 31 38,4% Me: 32% · σ: 23,3% · Mo: 13% 559 1 28 52,4% 🏆 Me: 57,5% · σ: 25,9% · Mo: 8% 231 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 10 55,5% 🏆 Me: 56% · σ: 21,1% · Mo: -% 195 1 20 52% Me: 67% · σ: 27,0% · Mo: 67% 248 1
geografia poziom rozszerzony (M) 18 45,7% Me: 49% · σ: 16,0% · Mo: 37% 771 1 38 49,2% 🏆 Me: 50% · σ: 18,1% · Mo: 50% 631 1
historia poziom rozszerzony (M) 25 61,5% 🏆 Me: 55% · σ: 25,3% · Mo: 52% 229 1 37 54,8% Me: 55% · σ: 27,6% · Mo: 33% 409 1
język angielski poziom podstawowy (M) 207 89,6% Me: 93% · σ: 10,5% · Mo: 95% 557 1 152 93,8% 🏆 Me: 95% · σ: 5,8% · Mo: 95% 221 1
język angielski ustny (M) 206 90,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 475 1 152 97,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 47 1
język polski poziom podstawowy (M) 207 68,5% Me: 70% · σ: 13,0% · Mo: 72% 536 1 152 76,3% 🏆 Me: 78% · σ: 13,8% · Mo: 90% 95 1
język polski poziom rozszerzony (M) 38 37,4% Me: 40% · σ: 16,3% · Mo: 37% 1240 1 51 60,3% 🏆 Me: 57% · σ: 23,4% · Mo: 51% 324 2
język polski ustny (M) 206 74,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1131 1 152 76,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 965 2
matematyka poziom podstawowy (M) 207 72,3% Me: 72% · σ: 19,0% · Mo: 62% 591 1 152 73,8% 🏆 Me: 77% · σ: 19,0% · Mo: 92% 508 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 74 39,9% Me: 41% · σ: 22,9% · Mo: 12% 633 1 65 45,9% 🏆 Me: 44% · σ: 27,5% · Mo: 60% 441 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 15 68,9% Me: 76% · σ: 19,5% · Mo: 54% 111 1 11 80,9% 🏆 Me: 88% · σ: 15,4% · Mo: 60% 19 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KOŁOBRZEGU ma wyższą zdawalność ogólną (99,3% vs 99,0%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W MIKOŁOWIE wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KOŁOBRZEGU w 11.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W MIKOŁOWIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KOŁOBRZEGU Różnica
język polski 37,4% 60,3% 22,8 pkt proc.
chemia 38,4% 52,4% 14,1 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 68,9% 80,9% 12,0 pkt proc.
biologia 46,4% 55,6% 9,2 pkt proc.
język polski 68,5% 76,3% 7,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 22,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 38 osób w szkole A i 51 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.