Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 34199)

VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 31832)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 75 78,2% 🏆 Me: 80% · σ: 14,6% · Mo: 78% 10 1 47 65,9% Me: 65% · σ: 14,7% · Mo: 73% 105 6
chemia poziom rozszerzony (M) 63 73,6% 🏆 Me: 82% · σ: 21,7% · Mo: 90% 21 2 40 66,1% Me: 66% · σ: 17,3% · Mo: 57% 62 5
fizyka poziom rozszerzony (M) 50 81,0% 🏆 Me: 83% · σ: 15,3% · Mo: 82% 4 1 26 76,4% Me: 79% · σ: 13,9% · Mo: 83% 15 4
geografia poziom rozszerzony (M) 27 75,3% 🏆 Me: 77% · σ: 11,6% · Mo: 77% 53 3 34 71,3% Me: 72,5% · σ: 15,3% · Mo: 62% 95 7
informatyka poziom rozszerzony (M) 61 76,1% 🏆 Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 88% 6 1 16 69,6% Me: 73% · σ: 20,7% · Mo: 94% 18 2
język angielski poziom podstawowy (M) 198 97,1% 🏆 Me: 97,5% · σ: 2,7% · Mo: 100% 32 4 161 95,9% Me: 97% · σ: 4,9% · Mo: 98% 76 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 171 93,5% 🏆 Me: 95% · σ: 7,3% · Mo: 98% 12 1 156 88,9% Me: 92% · σ: 11,0% · Mo: 97% 109 6
język angielski ustny (M) 198 97,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 51 5 161 92,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 299 14
język polski poziom podstawowy (M) 200 80,6% 🏆 Me: 83% · σ: 12,8% · Mo: 93% 19 3 162 76,5% Me: 77% · σ: 12,1% · Mo: 73% 92 6
język polski poziom rozszerzony (M) 13 69,3% Me: 71% · σ: 18,8% · Mo: 37% 140 9 46 74,7% 🏆 Me: 77% · σ: 16,6% · Mo: 83% 63 4
język polski ustny (M) 200 91,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 68 2 162 74,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1157 21
matematyka poziom podstawowy (M) 200 94,4% 🏆 Me: 96% · σ: 7,1% · Mo: 100% 12 1 162 87% Me: 92% · σ: 14,3% · Mo: 100% 96 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 131 78,4% 🏆 Me: 80% · σ: 17,1% · Mo: 100% 6 1 87 69,9% Me: 74% · σ: 20,1% · Mo: 82% 45 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA wypada lepiej w 12, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO w 1.

Największe różnice

Przedmiot VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO Różnica
język polski 91,2% 74,6% 16,6 pkt proc.
biologia 78,2% 65,9% 12,3 pkt proc.
matematyka 78,4% 69,9% 8,5 pkt proc.
chemia 73,6% 66,1% 7,4 pkt proc.
matematyka 94,4% 87% 7,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 16,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 200 osób w szkole A i 162 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.