Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA czy XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 34199)

VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 121386)

XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 75 78,2% 🏆 Me: 80% · σ: 14,6% · Mo: 78% 10 1 35 67,4% Me: 68% · σ: 12,7% · Mo: 60% 82 5
chemia poziom rozszerzony (M) 63 73,6% 🏆 Me: 82% · σ: 21,7% · Mo: 90% 21 2 46 59,7% Me: 64% · σ: 19,8% · Mo: 77% 120 8
fizyka poziom rozszerzony (M) 50 81,0% 🏆 Me: 83% · σ: 15,3% · Mo: 82% 4 1 8 63,8% Me: 63,5% · σ: 21,8% · Mo: 47% 90 5
geografia poziom rozszerzony (M) 27 75,3% 🏆 Me: 77% · σ: 11,6% · Mo: 77% 53 3 42 66,6% Me: 72,5% · σ: 17,4% · Mo: 73% 165 10
informatyka poziom rozszerzony (M) 61 76,1% 🏆 Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 88% 6 1 10 62,6% Me: 63% · σ: 8,5% · Mo: 62% 45 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 12 83% 🏆 Me: 86% · σ: 7,8% · Mo: 82% 84 5 129 78,9% Me: 82% · σ: 11,8% · Mo: 82% 176 9
język angielski poziom podstawowy (M) 198 97,1% Me: 97,5% · σ: 2,7% · Mo: 100% 32 4 128 97,1% 🏆 Me: 98% · σ: 2,9% · Mo: 98% 25 3
język angielski ustny (M) 198 97,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 51 5 128 98,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 30 3
język polski poziom podstawowy (M) 200 80,6% 🏆 Me: 83% · σ: 12,8% · Mo: 93% 19 3 129 76,4% Me: 77% · σ: 10,6% · Mo: 82% 93 7
język polski poziom rozszerzony (M) 13 69,3% Me: 71% · σ: 18,8% · Mo: 37% 140 9 27 73,1% 🏆 Me: 80% · σ: 21,4% · Mo: 83% 80 6
język polski ustny (M) 200 91,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 68 2 129 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 669 9
matematyka poziom podstawowy (M) 200 94,4% 🏆 Me: 96% · σ: 7,1% · Mo: 100% 12 1 129 86,8% Me: 90% · σ: 12,4% · Mo: 88% 99 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 131 78,4% 🏆 Me: 80% · σ: 17,1% · Mo: 100% 6 1 67 69,5% Me: 70% · σ: 16,0% · Mo: 58% 48 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA wypada lepiej w 10, a XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A w 3.

Największe różnice

Przedmiot VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A Różnica
fizyka 81,0% 63,8% 17,2 pkt proc.
chemia 73,6% 59,7% 13,9 pkt proc.
informatyka 76,1% 62,6% 13,5 pkt proc.
język polski 91,2% 79,9% 11,3 pkt proc.
biologia 78,2% 67,4% 10,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 50 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.