Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach XII LICEUM OGÓLNOKSZTŁCACE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 31869)

XII LICEUM OGÓLNOKSZTŁCACE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 79204)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 32 63,1% Me: 65,5% · σ: 14,1% · Mo: 57% 146 8 77 70,5% 🏆 Me: 73% · σ: 14,2% · Mo: 73% 53 4
chemia poziom rozszerzony (M) 19 58,4% Me: 65% · σ: 17,8% · Mo: 65% 139 9 96 66,3% 🏆 Me: 71% · σ: 18,6% · Mo: 73% 61 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 15 58,2% Me: 58% · σ: 18,7% · Mo: 58% 158 8 24 76,8% 🏆 Me: 86% · σ: 19,1% · Mo: 58% 14 3
geografia poziom rozszerzony (M) 69 66,2% Me: 68% · σ: 16,3% · Mo: 62% 180 12 31 77,6% 🏆 Me: 82% · σ: 12,9% · Mo: 83% 36 2
historia poziom rozszerzony (M) 15 75,1% 🏆 Me: 75% · σ: 14,5% · Mo: 72% 46 2 31 71,2% Me: 75% · σ: 18,6% · Mo: 67% 84 3
język angielski poziom podstawowy (M) 165 94,0% Me: 95% · σ: 6,7% · Mo: 98% 216 14 202 95,7% 🏆 Me: 97% · σ: 4,2% · Mo: 98% 92 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 149 86,7% Me: 88% · σ: 11,0% · Mo: 92% 183 10 171 91,4% 🏆 Me: 93% · σ: 7,9% · Mo: 95% 47 4
język angielski ustny (M) 165 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 940 35 202 96,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 101 8
język polski poziom podstawowy (M) 165 74,9% Me: 75% · σ: 12,8% · Mo: 75% 143 10 204 80,4% 🏆 Me: 80% · σ: 9,7% · Mo: 68% 23 4
język polski poziom rozszerzony (M) 47 74,3% Me: 80% · σ: 20,1% · Mo: 91% 68 5 41 84,0% 🏆 Me: 83% · σ: 11,5% · Mo: 83% 13 2
język polski ustny (M) 165 68,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1835 36 204 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 106 3
matematyka poziom podstawowy (M) 165 80,8% Me: 84% · σ: 16,4% · Mo: 98% 246 14 204 85,1% 🏆 Me: 90% · σ: 13,9% · Mo: 98% 130 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 87 47,8% Me: 48% · σ: 19,8% · Mo: 30% 386 15 95 62,0% 🏆 Me: 66% · σ: 21,5% · Mo: 66% 108 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 21 68,5% Me: 68% · σ: 16,1% · Mo: 44% 118 5 9 73,8% 🏆 Me: 72% · σ: 16,7% · Mo: -% 63 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, XII LICEUM OGÓLNOKSZTŁCACE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO w 13.

Największe różnice

Przedmiot XII LICEUM OGÓLNOKSZTŁCACE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO Różnica
język polski 68,8% 89,4% 20,6 pkt proc.
fizyka 58,2% 76,8% 18,5 pkt proc.
matematyka 47,8% 62,0% 14,2 pkt proc.
geografia 66,2% 77,6% 11,4 pkt proc.
język angielski 85,9% 96,3% 10,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 20,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 165 osób w szkole A i 204 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.