Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO czy XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 31832)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 121386)

XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 47 65,9% Me: 65% · σ: 14,7% · Mo: 73% 105 6 35 67,4% 🏆 Me: 68% · σ: 12,7% · Mo: 60% 82 5
chemia poziom rozszerzony (M) 40 66,1% 🏆 Me: 66% · σ: 17,3% · Mo: 57% 62 5 46 59,7% Me: 64% · σ: 19,8% · Mo: 77% 120 8
fizyka poziom rozszerzony (M) 26 76,4% 🏆 Me: 79% · σ: 13,9% · Mo: 83% 15 4 8 63,8% Me: 63,5% · σ: 21,8% · Mo: 47% 90 5
geografia poziom rozszerzony (M) 34 71,3% 🏆 Me: 72,5% · σ: 15,3% · Mo: 62% 95 7 42 66,6% Me: 72,5% · σ: 17,4% · Mo: 73% 165 10
historia poziom rozszerzony (M) 22 55,5% Me: 59% · σ: 19,6% · Mo: 27% 387 14 11 60,1% 🏆 Me: 65% · σ: 23,6% · Mo: -% 268 11
informatyka poziom rozszerzony (M) 16 69,6% 🏆 Me: 73% · σ: 20,7% · Mo: 94% 18 2 10 62,6% Me: 63% · σ: 8,5% · Mo: 62% 45 3
język angielski poziom podstawowy (M) 161 95,9% Me: 97% · σ: 4,9% · Mo: 98% 76 7 128 97,1% 🏆 Me: 98% · σ: 2,9% · Mo: 98% 25 3
język angielski ustny (M) 161 92,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 299 14 128 98,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 30 3
język polski poziom podstawowy (M) 162 76,5% 🏆 Me: 77% · σ: 12,1% · Mo: 73% 92 6 129 76,4% Me: 77% · σ: 10,6% · Mo: 82% 93 7
język polski poziom rozszerzony (M) 46 74,7% 🏆 Me: 77% · σ: 16,6% · Mo: 83% 63 4 27 73,1% Me: 80% · σ: 21,4% · Mo: 83% 80 6
język polski ustny (M) 162 74,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1157 21 129 79,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 669 9
matematyka poziom podstawowy (M) 162 87% 🏆 Me: 92% · σ: 14,3% · Mo: 100% 96 3 129 86,8% Me: 90% · σ: 12,4% · Mo: 88% 99 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 87 69,9% 🏆 Me: 74% · σ: 20,1% · Mo: 82% 45 3 67 69,5% Me: 70% · σ: 16,0% · Mo: 58% 48 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO wypada lepiej w 8, a XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A w 5.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A Różnica
fizyka 76,4% 63,8% 12,7 pkt proc.
informatyka 69,6% 62,6% 7,0 pkt proc.
chemia 66,1% 59,7% 6,4 pkt proc.
język angielski 92,8% 98,2% 5,4 pkt proc.
język polski 74,6% 79,9% 5,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 12,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 26 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.