Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO IM. "SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA" czy VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA ASNYKA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 22523)

VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA ASNYKA

📍 Łódź | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 30 73,5% 🏆 Me: 75% · σ: 16,6% · Mo: 75% 33 3 32 62,4% Me: 62,5% · σ: 14,0% · Mo: 42% 158 9
chemia poziom rozszerzony (M) 27 56,7% 🏆 Me: 60% · σ: 19,9% · Mo: 73% 164 7 33 55% Me: 55% · σ: 20,6% · Mo: 43% 186 8
geografia poziom rozszerzony (M) 15 58,6% Me: 65% · σ: 15,8% · Mo: 65% 325 10 49 65,9% 🏆 Me: 65% · σ: 14,0% · Mo: 80% 186 6
historia poziom rozszerzony (M) 27 64,2% Me: 65% · σ: 21,9% · Mo: 43% 176 6 22 68% 🏆 Me: 72% · σ: 15,5% · Mo: 67% 119 2
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 31 76,8% Me: 83% · σ: 15,5% · Mo: 90% 224 11 19 82,2% 🏆 Me: 85% · σ: 8,0% · Mo: 90% 113 8
język angielski poziom podstawowy (M) 108 94,8% 🏆 Me: 97% · σ: 7,2% · Mo: 100% 161 8 117 94,6% Me: 97% · σ: 6,5% · Mo: 98% 173 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 68 85,4% 🏆 Me: 90% · σ: 13,9% · Mo: 95% 216 6 98 84,8% Me: 88% · σ: 11,3% · Mo: 95% 256 9
język angielski ustny (M) 108 94,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 169 5 117 91,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 385 8
język angielski ustny poziom dwujęzyczny (M) 9 96,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 21 2 8 94,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 39 3
język polski poziom podstawowy (M) 108 72,3% Me: 75% · σ: 13,0% · Mo: 87% 255 12 127 76,1% 🏆 Me: 78% · σ: 12,6% · Mo: 83% 100 6
język polski poziom rozszerzony (M) 38 70,5% 🏆 Me: 71% · σ: 17,8% · Mo: 71% 114 7 43 54,5% Me: 54% · σ: 19,7% · Mo: 66% 516 18
język polski ustny (M) 108 81,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 554 9 127 77,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 857 17
matematyka poziom podstawowy (M) 108 80,1% 🏆 Me: 86% · σ: 20,5% · Mo: 100% 267 10 127 72,0% Me: 72% · σ: 15,2% · Mo: 70% 605 20
matematyka poziom rozszerzony (M) 47 64,4% 🏆 Me: 70% · σ: 22,1% · Mo: 72% 81 4 13 38,8% Me: 30% · σ: 22,2% · Mo: 26% 664 16

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA ASNYKA ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,1%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO IM. "SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA" wypada lepiej w 10, a VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA ASNYKA w 4.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO IM. "SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA" VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA ASNYKA Różnica
matematyka 64,4% 38,8% 25,7 pkt proc.
język polski 70,5% 54,5% 16,1 pkt proc.
biologia 73,5% 62,4% 11,1 pkt proc.
matematyka 80,1% 72,0% 8,1 pkt proc.
geografia 58,6% 65,9% 7,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 47 osób w szkole A i 13 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.