Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. PIOTRA POTWOROWSKIEGO W POZNANIU czy XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Poznań | Zdawalność: 97,8%
📍 Poznań | Zdawalność: 99,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| historia sztuki poziom rozszerzony (M) | 43 | 54,1% Me: 53% · σ: 22,1% · Mo: 43% | 68 | 2 | 23 | 42,7% Me: 40% · σ: 20,9% · Mo: 28% | 121 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 46 | 92,1% Me: 97% · σ: 11,4% · Mo: 97% | 347 | 22 | 96 | 91,2% Me: 95% · σ: 11,7% · Mo: 98% | 422 | 25 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 37 | 88,0% Me: 92% · σ: 10,2% · Mo: 93% | 137 | 8 | 78 | 82,2% Me: 88% · σ: 16,4% · Mo: 90% | 368 | 24 |
| język angielski ustny (M) | 46 | 91,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 377 | 16 | 96 | 91,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 422 | 17 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 46 | 71,8% Me: 70% · σ: 12,6% · Mo: 68% | 284 | 22 | 97 | 70,1% Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 78% | 423 | 27 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 17 | 50,5% Me: 46% · σ: 11,5% · Mo: 46% | 660 | 32 | 45 | 58,6% Me: 60% · σ: 25,4% · Mo: 34% | 380 | 19 |
| język polski ustny (M) | 46 | 75,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1076 | 18 | 97 | 62,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2667 | 52 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 46 | 60,0% Me: 55% · σ: 17,1% · Mo: 54% | 1282 | 39 | 97 | 64,9% Me: 66% · σ: 19,1% · Mo: 56% | 1008 | 30 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 9 | 38% Me: 36% · σ: 18,6% · Mo: 36% | 692 | 23 | 28 | 22,7% Me: 19% · σ: 20,2% · Mo: 0% | 1246 | 37 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 97,8%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. PIOTRA POTWOROWSKIEGO W POZNANIU wypada lepiej w 7, a XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA w 2.
| Przedmiot | PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. PIOTRA POTWOROWSKIEGO W POZNANIU | XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 38% | 22,7% | 15,3 pkt proc. |
| język polski | 75,4% | 62,0% | 13,4 pkt proc. |
| historia sztuki | 54,1% | 42,7% | 11,5 pkt proc. |
| język polski | 50,5% | 58,6% | 8,0 pkt proc. |
| język angielski | 88,0% | 82,2% | 5,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 15,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 28 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.