Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE NR 5 W KRAKOWIE czy TECHNIKUM MECHANICZNE NR 17 W KRAKOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 10 | 18,1% Me: 13% · σ: 11,1% · Mo: 12% | 1976 | 62 | 5 | 18,6% Me: 20% · σ: 3,1% · Mo: 20% | 1933 | 61 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 22 | 28,4% Me: 24,5% · σ: 14,7% · Mo: 43% | 1902 | 63 | 8 | 29,4% Me: 29,5% · σ: 9,4% · Mo: 27% | 1800 | 61 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 189 | 67,4% Me: 72,5% · σ: 25,0% · Mo: 87% | 2791 | 87 | 96 | 76,8% Me: 85% · σ: 21,8% · Mo: 95% | 1752 | 70 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 133 | 52,8% Me: 50% · σ: 26,8% · Mo: 27% | 3120 | 92 | 67 | 69,9% Me: 78% · σ: 21,6% · Mo: 85% | 1346 | 63 |
| język angielski ustny (M) | 186 | 75,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2159 | 76 | 96 | 81,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1419 | 58 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 190 | 59,3% Me: 58% · σ: 14,6% · Mo: 57% | 1482 | 63 | 98 | 47,8% Me: 47% · σ: 15,2% · Mo: 40% | 3005 | 87 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 16 | 28,9% Me: 32,5% · σ: 28,0% · Mo: 0% | 1585 | 67 | 6 | 44% Me: 44,5% · σ: 10,9% · Mo: -% | 939 | 46 |
| język polski ustny (M) | 188 | 68,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1901 | 59 | 98 | 51,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3866 | 100 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 189 | 42,3% Me: 40% · σ: 19,7% · Mo: 40% | 2960 | 84 | 98 | 53,2% Me: 52% · σ: 22,1% · Mo: 40% | 1841 | 68 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 12 | 3,7% Me: 2% · σ: 5,3% · Mo: 0% | 2316 | 80 | 46 | 14,8% Me: 10% · σ: 13,6% · Mo: 4% | 1704 | 68 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) | 11 | 26% Me: 28% · σ: 11,6% · Mo: 32% | 70 | 2 | 5 | 17,2% Me: 12% · σ: 8,0% · Mo: 10% | 160 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM MECHANICZNE NR 17 W KRAKOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (85,7% vs 74,9%).
Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE NR 5 W KRAKOWIE wypada lepiej w 3, a TECHNIKUM MECHANICZNE NR 17 W KRAKOWIE w 8.
| Przedmiot | TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE NR 5 W KRAKOWIE | TECHNIKUM MECHANICZNE NR 17 W KRAKOWIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 52,8% | 69,9% | 17,1 pkt proc. |
| język polski | 68,2% | 51,2% | 17,1 pkt proc. |
| język polski | 28,9% | 44% | 15,1 pkt proc. |
| język polski | 59,3% | 47,8% | 11,5 pkt proc. |
| matematyka | 3,7% | 14,8% | 11,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 10,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 17,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 133 osób w szkole A i 67 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.