Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ZIEMI KUJAWSKIEJ czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM M. KOPERNIKA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 57 | 59,8% Me: 60% · σ: 16,3% · Mo: 53% | 207 | 1 | 72 | 30,6% Me: 27% · σ: 18,2% · Mo: 13% | 1230 | 4 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 48 | 52,7% Me: 52,5% · σ: 18,8% · Mo: 28% | 223 | 1 | 17 | 30,7% Me: 25% · σ: 22,0% · Mo: 12% | 751 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 30 | 58,4% Me: 62% · σ: 15,9% · Mo: 62% | 338 | 1 | 62 | 40,0% Me: 37% · σ: 20,0% · Mo: 48% | 1037 | 4 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 21 | 60,5% Me: 63% · σ: 24,0% · Mo: 40% | 259 | 1 | 17 | 44,6% Me: 45% · σ: 22,4% · Mo: 62% | 691 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 173 | 90,0% Me: 95% · σ: 11,9% · Mo: 97% | 520 | 1 | 174 | 76,2% Me: 83% · σ: 21,2% · Mo: 95% | 1815 | 7 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 141 | 82,5% Me: 88% · σ: 15,1% · Mo: 90% | 353 | 1 | 125 | 67,6% Me: 72% · σ: 23,7% · Mo: 90% | 1579 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 173 | 92,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 340 | 1 | 174 | 81,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1438 | 7 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 174 | 70,7% Me: 72% · σ: 12,8% · Mo: 62% | 373 | 2 | 175 | 65,5% Me: 67% · σ: 14,1% · Mo: 72% | 800 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 21 | 55,2% Me: 60% · σ: 24,0% · Mo: 26% | 482 | 2 | 81 | 32,4% Me: 32,5% · σ: 25,1% · Mo: 3% | 1445 | 4 |
| język polski ustny (M) | 174 | 75,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1103 | 4 | 175 | 77,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 913 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 174 | 79,5% Me: 84% · σ: 15,6% · Mo: 84% | 286 | 1 | 175 | 61,1% Me: 62% · σ: 17,3% · Mo: 58% | 1210 | 6 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 82 | 50,1% Me: 49% · σ: 23,7% · Mo: 30% | 335 | 2 | 31 | 20,3% Me: 18% · σ: 20,2% · Mo: 0% | 1369 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ZIEMI KUJAWSKIEJ ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,7%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ZIEMI KUJAWSKIEJ wypada lepiej w 11, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM M. KOPERNIKA w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ZIEMI KUJAWSKIEJ | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM M. KOPERNIKA | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 50,1% | 20,3% | 29,8 pkt proc. |
| biologia | 59,8% | 30,6% | 29,2 pkt proc. |
| język polski | 55,2% | 32,4% | 22,8 pkt proc. |
| chemia | 52,7% | 30,7% | 22,0 pkt proc. |
| matematyka | 79,5% | 61,1% | 18,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 82 osób w szkole A i 31 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.