Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU czy PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 31220)

PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU

📍 Opole | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 58 56,0% Me: 57% · σ: 16,4% · Mo: 57% 292 3 88 65,8% 🏆 Me: 67% · σ: 14,8% · Mo: 73% 107 1
chemia poziom rozszerzony (M) 28 60,2% 🏆 Me: 61% · σ: 17,3% · Mo: 58% 117 1 61 57,1% Me: 62% · σ: 24,7% · Mo: 70% 156 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 12 39,2% Me: 40% · σ: 14,4% · Mo: 33% 444 4 43 49,4% 🏆 Me: 52% · σ: 20,4% · Mo: 55% 284 2
geografia poziom rozszerzony (M) 42 68,9% 🏆 Me: 71% · σ: 18,4% · Mo: 57% 135 1 47 65,6% Me: 67% · σ: 16,2% · Mo: 55% 190 2
historia poziom rozszerzony (M) 20 65,5% 🏆 Me: 64% · σ: 16,7% · Mo: 43% 156 1 18 61,3% Me: 61,5% · σ: 24,3% · Mo: 22% 233 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 7 43,7% Me: 38% · σ: 22,0% · Mo: -% 200 4 12 44% 🏆 Me: 42% · σ: 16,8% · Mo: 26% 195 3
język angielski poziom podstawowy (M) 153 93,1% Me: 97% · σ: 8,9% · Mo: 97% 264 2 196 93,4% 🏆 Me: 97% · σ: 8,3% · Mo: 98% 246 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 133 84,3% Me: 87% · σ: 12,9% · Mo: 87% 275 2 176 84,9% 🏆 Me: 90% · σ: 15,6% · Mo: 95% 254 1
język angielski ustny (M) 153 93,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 243 4 196 94,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 202 3
język polski poziom podstawowy (M) 156 75,3% 🏆 Me: 77% · σ: 11,0% · Mo: 72% 123 1 222 70,2% Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 67% 406 2
język polski poziom rozszerzony (M) 53 57,5% Me: 60% · σ: 20,1% · Mo: 51% 419 3 56 69,4% 🏆 Me: 75,5% · σ: 23,8% · Mo: 86% 138 1
język polski ustny (M) 156 89,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 96 1 222 87,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 174 2
matematyka poziom podstawowy (M) 156 83,3% 🏆 Me: 86% · σ: 12,3% · Mo: 80% 165 1 222 83,0% Me: 86% · σ: 14,1% · Mo: 96% 170 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 60 53,7% Me: 56% · σ: 20,8% · Mo: 40% 240 2 106 54,3% 🏆 Me: 57% · σ: 20,5% · Mo: 70% 232 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 11 71,3% 🏆 Me: 74% · σ: 15,7% · Mo: 68% 87 1 24 64,8% Me: 63% · σ: 18,7% · Mo: 52% 144 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU wypada lepiej w 7, a PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU w 8.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU Różnica
język polski 57,5% 69,4% 12,0 pkt proc.
fizyka 39,2% 49,4% 10,2 pkt proc.
biologia 56,0% 65,8% 9,9 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 71,3% 64,8% 6,5 pkt proc.
język polski 75,3% 70,2% 5,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 12,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 53 osób w szkole A i 56 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.