Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W BEŁCHATOWIE i IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 31059)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W BEŁCHATOWIE

📍 Bełchatów | Zdawalność: 99,4%

SZKOŁA B (RSPO: 44361)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Bełchatów | Zdawalność: 56,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 48 37,2% 🏆 Me: 33% · σ: 16,1% · Mo: 25% 942 3 6 19,3% Me: 12,5% · σ: 19,7% · Mo: 13% 1874 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 10 35,1% 🏆 Me: 23% · σ: 23,8% · Mo: 23% 503 2 5 5,2% Me: 5% · σ: 2,5% · Mo: 8% 890 3
geografia poziom rozszerzony (M) 60 50,0% 🏆 Me: 50% · σ: 15,7% · Mo: 50% 609 3 24 20,0% Me: 15% · σ: 13,4% · Mo: 13% 2665 6
język angielski poziom podstawowy (M) 164 82,4% 🏆 Me: 89% · σ: 16,9% · Mo: 93% 1205 3 45 62,4% Me: 72% · σ: 27,5% · Mo: 87% 3313 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 125 72% 🏆 Me: 73% · σ: 17,6% · Mo: 85% 1134 3 28 51,9% Me: 52% · σ: 19,2% · Mo: 52% 3194 5
język angielski ustny (M) 164 91,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 391 1 45 66% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3356 8
język polski poziom podstawowy (M) 165 61,7% 🏆 Me: 62% · σ: 11,6% · Mo: 58% 1200 3 46 61,7% Me: 62,5% · σ: 16,1% · Mo: 60% 1205 4
język polski poziom rozszerzony (M) 60 49,5% 🏆 Me: 46% · σ: 20,3% · Mo: 40% 699 2 15 16,8% Me: 3% · σ: 22,0% · Mo: 0% 1966 5
język polski ustny (M) 165 72,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1433 3 46 54,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3567 6
matematyka poziom podstawowy (M) 165 67,4% 🏆 Me: 66% · σ: 18,4% · Mo: 54% 868 3 46 32,8% Me: 28% · σ: 15,7% · Mo: 20% 3743 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 11 39,3% 🏆 Me: 34% · σ: 18,8% · Mo: -% 575 3 6 30,3% Me: 27% · σ: 14,1% · Mo: -% 756 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W BEŁCHATOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,4% vs 56,5%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W BEŁCHATOWIE wypada lepiej w 10, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 0, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W BEŁCHATOWIE IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
matematyka 67,4% 32,8% 34,5 pkt proc.
język polski 49,5% 16,8% 32,7 pkt proc.
geografia 50,0% 20,0% 30,0 pkt proc.
fizyka 35,1% 5,2% 29,9 pkt proc.
język angielski 91,5% 66% 25,5 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M), matematyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 42,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 34,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 165 osób w szkole A i 46 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.