Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 30938)

TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA

📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 96,7%

SZKOŁA B (RSPO: 24283)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO

📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 99,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 9 16,1% Me: 17% · σ: 6,0% · Mo: 17% 2125 7 48 43,4% 🏆 Me: 36% · σ: 21,5% · Mo: 33% 710 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 21 24,7% Me: 20% · σ: 22,3% · Mo: 12% 664 2 74 41,8% 🏆 Me: 32,5% · σ: 24,7% · Mo: 30% 411 1
geografia poziom rozszerzony (M) 18 46,5% 🏆 Me: 46,5% · σ: 16,0% · Mo: 30% 730 1 80 41,4% Me: 38,5% · σ: 21,3% · Mo: 22% 968 3
historia poziom rozszerzony (M) 11 44,9% Me: 45% · σ: 20,9% · Mo: 62% 680 3 8 60,9% 🏆 Me: 55% · σ: 26,3% · Mo: 55% 248 1
język angielski poziom podstawowy (M) 181 78,0% Me: 83% · σ: 18,8% · Mo: 93% 1620 5 258 89,3% 🏆 Me: 93% · σ: 12,9% · Mo: 93% 582 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 139 64,6% Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 93% 1887 6 241 77,5% 🏆 Me: 82% · σ: 18,4% · Mo: 95% 692 2
język angielski ustny (M) 181 84,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1085 5 258 95,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 160 1
język polski poziom podstawowy (M) 182 56,1% Me: 57% · σ: 15,9% · Mo: 53% 1903 6 260 68,2% 🏆 Me: 68% · σ: 14,9% · Mo: 62% 569 2
język polski poziom rozszerzony (M) 16 43,1% Me: 54% · σ: 26,4% · Mo: 0% 980 6 121 53,4% 🏆 Me: 51% · σ: 28,6% · Mo: 43% 552 2
język polski ustny (M) 182 70,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1657 6 260 80,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 584 3
matematyka poziom podstawowy (M) 182 67,8% Me: 68% · σ: 19,7% · Mo: 68% 843 2 260 75,3% 🏆 Me: 79% · σ: 19,3% · Mo: 100% 444 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 126 18,9% Me: 12% · σ: 19,9% · Mo: 0% 1438 3 185 33,1% 🏆 Me: 26% · σ: 26,9% · Mo: 2% 859 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,2% vs 96,7%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO w 11.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO Różnica
biologia 16,1% 43,4% 27,3 pkt proc.
fizyka 24,7% 41,8% 17,0 pkt proc.
historia 44,9% 60,9% 16,0 pkt proc.
matematyka 18,9% 33,1% 14,3 pkt proc.
język angielski 64,6% 77,5% 12,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 27,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 48 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.