Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 96,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 9 | 16,1% Me: 17% · σ: 6,0% · Mo: 17% | 2125 | 7 | 133 | 50,6% Me: 52% · σ: 20,4% · Mo: 53% | 460 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 18 | 46,5% Me: 46,5% · σ: 16,0% · Mo: 30% | 730 | 1 | 45 | 40,8% Me: 38% · σ: 18,2% · Mo: 20% | 996 | 4 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 11 | 44,9% Me: 45% · σ: 20,9% · Mo: 62% | 680 | 3 | 11 | 40,5% Me: 45% · σ: 16,6% · Mo: -% | 802 | 5 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 19 | 30,8% Me: 24% · σ: 23,4% · Mo: 4% | 382 | 2 | 16 | 32,5% Me: 31% · σ: 19,2% · Mo: 34% | 359 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 181 | 78,0% Me: 83% · σ: 18,8% · Mo: 93% | 1620 | 5 | 215 | 79,8% Me: 88% · σ: 20,2% · Mo: 97% | 1447 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 139 | 64,6% Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 93% | 1887 | 6 | 159 | 70,9% Me: 75% · σ: 20,1% · Mo: 72% | 1249 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 181 | 84,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1085 | 5 | 215 | 89,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 538 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 182 | 56,1% Me: 57% · σ: 15,9% · Mo: 53% | 1903 | 6 | 218 | 66,0% Me: 67% · σ: 13,3% · Mo: 62% | 760 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 16 | 43,1% Me: 54% · σ: 26,4% · Mo: 0% | 980 | 6 | 30 | 45,7% Me: 47,5% · σ: 26,3% · Mo: 20% | 875 | 5 |
| język polski ustny (M) | 182 | 70,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1657 | 6 | 218 | 72,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1365 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 182 | 67,8% Me: 68% · σ: 19,7% · Mo: 68% | 843 | 2 | 218 | 61,0% Me: 60% · σ: 22,2% · Mo: 40% | 1221 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 126 | 18,9% Me: 12% · σ: 19,9% · Mo: 0% | 1438 | 3 | 59 | 28,5% Me: 26% · σ: 22,9% · Mo: 2% | 1026 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA ma wyższą zdawalność ogólną (96,7% vs 94,5%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA wypada lepiej w 3, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 9.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 16,1% | 50,6% | 34,5 pkt proc. |
| język polski | 56,1% | 66,0% | 9,8 pkt proc. |
| matematyka | 18,9% | 28,5% | 9,6 pkt proc. |
| matematyka | 67,8% | 61,0% | 6,8 pkt proc. |
| język angielski | 64,6% | 70,9% | 6,3 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 34,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 133 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.