Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA czy PUBLICZNE TECHNIKUM W DOBRZENIU WIELKIM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 30938)

TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA

📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 96,7%

SZKOŁA B (RSPO: 127219)

PUBLICZNE TECHNIKUM W DOBRZENIU WIELKIM

📍 Dobrzeń Wielki | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 18 46,5% 🏆 Me: 46,5% · σ: 16,0% · Mo: 30% 730 1 5 22,6% Me: 22% · σ: 7,9% · Mo: -% 2479 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 19 30,8% 🏆 Me: 24% · σ: 23,4% · Mo: 4% 382 2 6 9% Me: 6% · σ: 8,4% · Mo: 2% 565 1
język angielski poziom podstawowy (M) 181 78,0% 🏆 Me: 83% · σ: 18,8% · Mo: 93% 1620 5 16 77% Me: 81% · σ: 14,4% · Mo: 83% 1727 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 139 64,6% 🏆 Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 93% 1887 6 15 59,9% Me: 57% · σ: 19,7% · Mo: 45% 2373 2
język angielski ustny (M) 181 84,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1085 5 16 85,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1035 2
język polski poziom podstawowy (M) 182 56,1% Me: 57% · σ: 15,9% · Mo: 53% 1903 6 17 63,2% 🏆 Me: 63% · σ: 14,0% · Mo: 52% 1037 1
język polski ustny (M) 182 70,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1657 6 17 69,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1713 2
matematyka poziom podstawowy (M) 182 67,8% 🏆 Me: 68% · σ: 19,7% · Mo: 68% 843 2 17 57,2% Me: 56% · σ: 19,0% · Mo: 44% 1513 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 126 18,9% 🏆 Me: 12% · σ: 19,9% · Mo: 0% 1438 3 7 12,3% Me: 10% · σ: 12,1% · Mo: 0% 1842 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

PUBLICZNE TECHNIKUM W DOBRZENIU WIELKIM ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 96,7%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA wypada lepiej w 7, a PUBLICZNE TECHNIKUM W DOBRZENIU WIELKIM w 2.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA PUBLICZNE TECHNIKUM W DOBRZENIU WIELKIM Różnica
geografia 46,5% 22,6% 23,9 pkt proc.
informatyka 30,8% 9% 21,8 pkt proc.
matematyka 67,8% 57,2% 10,7 pkt proc.
język polski 56,1% 63,2% 7,1 pkt proc.
matematyka 18,9% 12,3% 6,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.