Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA vs TECHNIKUM NR 4 W EŁKU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 30938)

TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA

📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 96,7%

SZKOŁA B (RSPO: 124713)

TECHNIKUM NR 4 W EŁKU

📍 Ełk | Zdawalność: 66%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 18 46,5% 🏆 Me: 46,5% · σ: 16,0% · Mo: 30% 730 1 7 25,9% Me: 22% · σ: 6,5% · Mo: 22% 2163 5
język angielski poziom podstawowy (M) 181 78,0% 🏆 Me: 83% · σ: 18,8% · Mo: 93% 1620 5 50 63,6% Me: 65,5% · σ: 25,8% · Mo: 90% 3177 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 139 64,6% 🏆 Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 93% 1887 6 44 47,8% Me: 42,5% · σ: 27,1% · Mo: 13% 3512 7
język angielski ustny (M) 181 84,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1085 5 50 71,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2738 6
język polski poziom podstawowy (M) 182 56,1% 🏆 Me: 57% · σ: 15,9% · Mo: 53% 1903 6 50 48,7% Me: 48% · σ: 15,1% · Mo: 40% 2883 4
język polski ustny (M) 182 70,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1657 6 50 60,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2816 9
matematyka poziom podstawowy (M) 182 67,8% 🏆 Me: 68% · σ: 19,7% · Mo: 68% 843 2 50 39,3% Me: 36% · σ: 19,1% · Mo: 18% 3250 7
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) 7 27,6% 🏆 Me: 30% · σ: 17,2% · Mo: 8% 63 1 6 20% Me: 22,5% · σ: 7,5% · Mo: 10% 118 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA ma wyższą zdawalność ogólną (96,7% vs 66%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 4 W EŁKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 IM. WALDEMARA GOSTOMCZYKA TECHNIKUM NR 4 W EŁKU Różnica
matematyka 67,8% 39,3% 28,5 pkt proc.
geografia 46,5% 25,9% 20,6 pkt proc.
język angielski 64,6% 47,8% 16,8 pkt proc.
język angielski 78,0% 63,6% 14,4 pkt proc.
język angielski 84,6% 71,1% 13,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 30,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 182 osób w szkole A i 50 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.