Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 30827)

LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH

📍 Tomaszów Mazowiecki | Zdawalność: 71,4%

SZKOŁA B (RSPO: 25382)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

📍 Tomaszów Mazowiecki | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 20 82,9% Me: 93% · σ: 22,4% · Mo: 95% 1147 4 150 87,7% 🏆 Me: 95% · σ: 16,7% · Mo: 95% 734 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 15 80,3% 🏆 Me: 83% · σ: 13,9% · Mo: 90% 481 1 126 78,8% Me: 85% · σ: 17,9% · Mo: 87% 594 2
język angielski ustny (M) 20 94,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 206 1 150 91,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 408 3
język polski poziom podstawowy (M) 21 54,1% Me: 55% · σ: 18,8% · Mo: 55% 2151 6 156 70,9% 🏆 Me: 72% · σ: 12,9% · Mo: 72% 352 1
język polski poziom rozszerzony (M) 9 24,7% Me: 20% · σ: 26,9% · Mo: 0% 1734 6 33 68,8% 🏆 Me: 66% · σ: 15,4% · Mo: 66% 150 1
język polski ustny (M) 21 85,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 276 2 156 75,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1042 4
matematyka poziom podstawowy (M) 21 42,4% Me: 42% · σ: 20,9% · Mo: 28% 2952 10 156 77,4% 🏆 Me: 82% · σ: 17,0% · Mo: 98% 364 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 71,4%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH wypada lepiej w 3, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO w 4.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO Różnica
język polski 24,7% 68,8% 44,1 pkt proc.
matematyka 42,4% 77,4% 35,0 pkt proc.
język polski 54,1% 70,9% 16,8 pkt proc.
język polski 85,5% 75,7% 9,8 pkt proc.
język angielski 82,9% 87,7% 4,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 28,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 44,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 33 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.