Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE THOMAS — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 30827)

LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH

📍 Tomaszów Mazowiecki | Zdawalność: 71,4%

SZKOŁA B (RSPO: 132591)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE THOMAS

📍 Tomaszów Mazowiecki | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 20 82,9% 🏆 Me: 93% · σ: 22,4% · Mo: 95% 1147 4 53 80,8% Me: 88% · σ: 18,4% · Mo: 95% 1355 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 15 80,3% 🏆 Me: 83% · σ: 13,9% · Mo: 90% 481 1 48 78,4% Me: 83% · σ: 17,0% · Mo: 92% 629 3
język angielski ustny (M) 20 94,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 206 1 53 90,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 506 4
język polski poziom podstawowy (M) 21 54,1% Me: 55% · σ: 18,8% · Mo: 55% 2151 6 53 67,8% 🏆 Me: 68% · σ: 12,0% · Mo: 53% 593 3
język polski poziom rozszerzony (M) 9 24,7% Me: 20% · σ: 26,9% · Mo: 0% 1734 6 12 51,3% 🏆 Me: 49% · σ: 17,0% · Mo: 43% 629 3
język polski ustny (M) 21 85,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 276 2 53 69,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1701 8
matematyka poziom podstawowy (M) 21 42,4% Me: 42% · σ: 20,9% · Mo: 28% 2952 10 53 62,1% 🏆 Me: 62% · σ: 19,6% · Mo: 38% 1162 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE THOMAS ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 71,4%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH wypada lepiej w 4, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE THOMAS w 3.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE THOMAS Różnica
język polski 24,7% 51,3% 26,7 pkt proc.
matematyka 42,4% 62,1% 19,7 pkt proc.
język polski 85,5% 69,8% 15,7 pkt proc.
język polski 54,1% 67,8% 13,7 pkt proc.
język angielski 94,2% 90,3% 4,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 28,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 26,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 12 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.