Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI vs ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 4 IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO - TECHNIKUM CHEMICZNE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 30292)

TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI

📍 Chorzów | Zdawalność: 98,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 79 89,2% 🏆 Me: 93% · σ: 12,2% · Mo: 98% 599 4 42 65,8% Me: 68% · σ: 20,9% · Mo: 68% 2964 15
język angielski poziom rozszerzony (M) 73 72,1% 🏆 Me: 75% · σ: 19,2% · Mo: 87% 1126 5 14 43,5% Me: 34% · σ: 23,4% · Mo: 33% 3776 15
język angielski ustny (M) 79 85,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1037 4 41 71,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2665 11
język polski poziom podstawowy (M) 79 51,2% 🏆 Me: 52% · σ: 13,6% · Mo: 48% 2543 6 42 42,6% Me: 42,5% · σ: 16,9% · Mo: 48% 3613 11
język polski poziom rozszerzony (M) 6 24,7% Me: 31,5% · σ: 18,7% · Mo: 0% 1734 7 5 50,2% 🏆 Me: 34% · σ: 26,9% · Mo: 34% 676 3
język polski ustny (M) 79 77,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 906 5 41 71,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1530 9
matematyka poziom podstawowy (M) 79 64,8% 🏆 Me: 64% · σ: 18,0% · Mo: 48% 1019 4 42 46,2% Me: 50% · σ: 19,2% · Mo: 56% 2522 10

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 85,4%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI wypada lepiej w 6, a ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 4 IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO - TECHNIKUM CHEMICZNE w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 4 IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO - TECHNIKUM CHEMICZNE Różnica
język angielski 72,1% 43,5% 28,6 pkt proc.
język polski 24,7% 50,2% 25,5 pkt proc.
język angielski 89,2% 65,8% 23,4 pkt proc.
matematyka 64,8% 46,2% 18,6 pkt proc.
język angielski 85,0% 71,6% 13,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 13,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 73 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.