Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU czy TECHNIKUM NR 2 W OŚWIĘCIMIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 30229)

SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU

📍 Oświęcim | Zdawalność: 96,5%

SZKOŁA B (RSPO: 89095)

TECHNIKUM NR 2 W OŚWIĘCIMIU

📍 Oświęcim | Zdawalność: 91,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 27 49,3% 🏆 Me: 53% · σ: 21,1% · Mo: 67% 494 2 7 18,3% Me: 13% · σ: 9,8% · Mo: 12% 1959 5
geografia poziom rozszerzony (M) 42 46,0% 🏆 Me: 50% · σ: 19,9% · Mo: 53% 751 2 8 29,5% Me: 26,5% · σ: 15,5% · Mo: -% 1791 7
język angielski poziom podstawowy (M) 143 86,0% 🏆 Me: 90% · σ: 14,1% · Mo: 97% 882 2 121 73,6% Me: 82% · σ: 22,9% · Mo: 95% 2108 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 119 72,5% 🏆 Me: 75% · σ: 18,4% · Mo: 93% 1091 2 79 58,7% Me: 67% · σ: 28,7% · Mo: 87% 2497 7
język angielski ustny (M) 143 93,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 291 2 121 74,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2322 5
język polski poziom podstawowy (M) 143 66,1% 🏆 Me: 67% · σ: 11,1% · Mo: 75% 742 2 121 49,9% Me: 48% · σ: 16,2% · Mo: 35% 2712 7
język polski poziom rozszerzony (M) 40 38,9% 🏆 Me: 37% · σ: 19,8% · Mo: 26% 1178 3 8 19,2% Me: 11,5% · σ: 21,6% · Mo: 0% 1902 5
język polski ustny (M) 143 77,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 900 2 121 71,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1477 3
matematyka poziom podstawowy (M) 143 71,2% 🏆 Me: 78% · σ: 22,7% · Mo: 96% 658 2 121 58,8% Me: 58% · σ: 21,0% · Mo: 40% 1378 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 75 43,4% 🏆 Me: 44% · σ: 21,5% · Mo: 58% 520 2 37 18,4% Me: 10% · σ: 16,3% · Mo: 4% 1459 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU ma wyższą zdawalność ogólną (96,5% vs 91,7%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 2 W OŚWIĘCIMIU w 0.

Największe różnice

Przedmiot SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU TECHNIKUM NR 2 W OŚWIĘCIMIU Różnica
biologia 49,3% 18,3% 31,0 pkt proc.
matematyka 43,4% 18,4% 24,9 pkt proc.
język polski 38,9% 19,2% 19,6 pkt proc.
język angielski 93,0% 74,3% 18,7 pkt proc.
geografia 46,0% 29,5% 16,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 27 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.