Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU czy SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE TECHNIKUM W OŚWIĘCIMIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 30229)

SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU

📍 Oświęcim | Zdawalność: 96,5%

SZKOŁA B (RSPO: 30250)

SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE TECHNIKUM W OŚWIĘCIMIU

📍 Oświęcim | Zdawalność: 88,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 17 41,6% 🏆 Me: 40% · σ: 27,3% · Mo: 12% 414 2 5 15% Me: 15% · σ: 8,7% · Mo: 15% 778 3
geografia poziom rozszerzony (M) 42 46,0% 🏆 Me: 50% · σ: 19,9% · Mo: 53% 751 2 41 33,0% Me: 30% · σ: 21,1% · Mo: 22% 1490 4
język angielski poziom podstawowy (M) 143 86,0% 🏆 Me: 90% · σ: 14,1% · Mo: 97% 882 2 82 77,9% Me: 87% · σ: 21,3% · Mo: 88% 1633 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 119 72,5% 🏆 Me: 75% · σ: 18,4% · Mo: 93% 1091 2 62 67,9% Me: 71,5% · σ: 22,3% · Mo: 83% 1547 4
język angielski ustny (M) 143 93,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 291 2 80 83,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1192 3
język polski poziom podstawowy (M) 143 66,1% 🏆 Me: 67% · σ: 11,1% · Mo: 75% 742 2 82 59,2% Me: 61% · σ: 18,0% · Mo: 58% 1486 3
język polski ustny (M) 143 77,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 900 2 80 64,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2391 6
matematyka poziom podstawowy (M) 143 71,2% 🏆 Me: 78% · σ: 22,7% · Mo: 96% 658 2 82 58,4% Me: 60% · σ: 22,3% · Mo: 76% 1412 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 75 43,4% 🏆 Me: 44% · σ: 21,5% · Mo: 58% 520 2 27 23,6% Me: 18% · σ: 23,4% · Mo: 2% 1219 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU ma wyższą zdawalność ogólną (96,5% vs 88,8%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU wypada lepiej w 9, a SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE TECHNIKUM W OŚWIĘCIMIU w 0.

Największe różnice

Przedmiot SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OŚWIĘCIMIU SALEZJAŃSKIE PUBLICZNE TECHNIKUM W OŚWIĘCIMIU Różnica
fizyka 41,6% 15% 26,6 pkt proc.
matematyka 43,4% 23,6% 19,8 pkt proc.
język polski 77,1% 64,1% 13,0 pkt proc.
geografia 46,0% 33,0% 13,0 pkt proc.
matematyka 71,2% 58,4% 12,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 26,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.