Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA BATOREGO i TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 30101)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA BATOREGO

📍 Chorzów | Zdawalność: 98,5%

SZKOŁA B (RSPO: 30292)

TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI

📍 Chorzów | Zdawalność: 98,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 30 55,4% 🏆 Me: 52,5% · σ: 14,7% · Mo: 50% 427 3 8 38,5% Me: 38% · σ: 11,2% · Mo: 38% 1128 6
informatyka poziom rozszerzony (M) 5 39,6% 🏆 Me: 38% · σ: 21,6% · Mo: 18% 259 2 13 30,9% Me: 24% · σ: 17,7% · Mo: 24% 378 3
język angielski poziom podstawowy (M) 204 88,5% Me: 93% · σ: 13,0% · Mo: 95% 660 5 79 89,2% 🏆 Me: 93% · σ: 12,2% · Mo: 98% 599 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 175 74,2% 🏆 Me: 80% · σ: 19,7% · Mo: 88% 955 3 73 72,1% Me: 75% · σ: 19,2% · Mo: 87% 1126 5
język angielski ustny (M) 204 84,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1047 5 79 85,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1037 4
język polski poziom podstawowy (M) 205 54,6% 🏆 Me: 53% · σ: 14,4% · Mo: 48% 2087 3 79 51,2% Me: 52% · σ: 13,6% · Mo: 48% 2543 6
język polski poziom rozszerzony (M) 80 47,6% 🏆 Me: 46% · σ: 25,6% · Mo: 37% 782 4 6 24,7% Me: 31,5% · σ: 18,7% · Mo: 0% 1734 7
język polski ustny (M) 205 71,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1474 8 79 77,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 906 5
matematyka poziom podstawowy (M) 205 67,8% 🏆 Me: 68% · σ: 16,9% · Mo: 70% 842 3 79 64,8% Me: 64% · σ: 18,0% · Mo: 48% 1019 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 65 22,4% 🏆 Me: 16% · σ: 19,3% · Mo: 8% 1263 3 41 16,4% Me: 10% · σ: 17,8% · Mo: 2% 1595 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 98,5%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA BATOREGO wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI w 3.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA BATOREGO TECHNIKUM MECHANICZNO-ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI Różnica
język polski 47,6% 24,7% 22,9 pkt proc.
geografia 55,4% 38,5% 16,9 pkt proc.
informatyka 39,6% 30,9% 8,7 pkt proc.
matematyka 22,4% 16,4% 5,9 pkt proc.
język polski 71,6% 77,1% 5,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 80 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.