Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO i ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 4 IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO - TECHNIKUM CHEMICZNE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 30076)

UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

📍 Chorzów | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 48 65,5% 🏆 Me: 64% · σ: 17,3% · Mo: 85% 110 1 25 29% Me: 24% · σ: 15,4% · Mo: 18% 1301 4
chemia poziom rozszerzony (M) 33 64,9% 🏆 Me: 70% · σ: 18,8% · Mo: 73% 69 1 7 17,1% Me: 12% · σ: 15,1% · Mo: -% 1067 3
język angielski poziom podstawowy (M) 175 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 4,5% · Mo: 100% 75 1 42 65,8% Me: 68% · σ: 20,9% · Mo: 68% 2964 15
język angielski poziom rozszerzony (M) 135 86,0% 🏆 Me: 90% · σ: 12,6% · Mo: 92% 202 1 14 43,5% Me: 34% · σ: 23,4% · Mo: 33% 3776 15
język angielski ustny (M) 175 93,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 238 1 41 71,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2665 11
język polski poziom podstawowy (M) 175 66,3% 🏆 Me: 67% · σ: 11,4% · Mo: 72% 724 1 42 42,6% Me: 42,5% · σ: 16,9% · Mo: 48% 3613 11
język polski poziom rozszerzony (M) 31 82,8% 🏆 Me: 86% · σ: 19,6% · Mo: 97% 14 1 5 50,2% Me: 34% · σ: 26,9% · Mo: 34% 676 3
język polski ustny (M) 175 79,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 668 3 41 71,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1530 9
matematyka poziom podstawowy (M) 175 86,8% 🏆 Me: 90% · σ: 12,8% · Mo: 100% 100 1 42 46,2% Me: 50% · σ: 19,2% · Mo: 56% 2522 10

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 85,4%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO wypada lepiej w 9, a ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 4 IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO - TECHNIKUM CHEMICZNE w 0.

Największe różnice

Przedmiot UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 4 IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO - TECHNIKUM CHEMICZNE Różnica
chemia 64,9% 17,1% 47,8 pkt proc.
język angielski 86,0% 43,5% 42,5 pkt proc.
matematyka 86,8% 46,2% 40,6 pkt proc.
biologia 65,5% 29% 36,5 pkt proc.
język polski 82,8% 50,2% 32,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 14,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 47,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 33 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.