Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Chorzów | Zdawalność: 100%
📍 Chorzów | Zdawalność: 93,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 48 | 65,5% Me: 64% · σ: 17,3% · Mo: 85% | 110 | 1 | 46 | 27,2% Me: 24% · σ: 13,3% · Mo: 25% | 1397 | 7 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 33 | 64,9% Me: 70% · σ: 18,8% · Mo: 73% | 69 | 1 | 9 | 17,1% Me: 8% · σ: 20,2% · Mo: 7% | 1071 | 4 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 50 | 71,4% Me: 72% · σ: 13,2% · Mo: 63% | 90 | 1 | 18 | 34,4% Me: 34,5% · σ: 16,4% · Mo: 40% | 1387 | 8 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 7 | 69,9% Me: 75% · σ: 21,2% · Mo: -% | 98 | 1 | 8 | 39% Me: 29,5% · σ: 23,4% · Mo: -% | 845 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 175 | 96,0% Me: 97% · σ: 4,5% · Mo: 100% | 75 | 1 | 111 | 82,7% Me: 90% · σ: 17,5% · Mo: 90% | 1184 | 6 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 135 | 86,0% Me: 90% · σ: 12,6% · Mo: 92% | 202 | 1 | 89 | 66,9% Me: 68% · σ: 18,8% · Mo: 83% | 1647 | 6 |
| język angielski ustny (M) | 175 | 93,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 238 | 1 | 111 | 79,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1674 | 7 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 175 | 66,3% Me: 67% · σ: 11,4% · Mo: 72% | 724 | 1 | 111 | 52,8% Me: 52% · σ: 14,5% · Mo: 42% | 2348 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 31 | 82,8% Me: 86% · σ: 19,6% · Mo: 97% | 14 | 1 | 16 | 38,4% Me: 41,5% · σ: 20,8% · Mo: 0% | 1199 | 6 |
| język polski ustny (M) | 175 | 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 668 | 3 | 111 | 73,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1287 | 7 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 175 | 86,8% Me: 90% · σ: 12,8% · Mo: 100% | 100 | 1 | 111 | 49,9% Me: 50% · σ: 16,2% · Mo: 50% | 2152 | 8 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 70 | 63,1% Me: 63% · σ: 20,8% · Mo: 54% | 95 | 1 | 12 | 5,7% Me: 4% · σ: 5,4% · Mo: 2% | 2217 | 5 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 14 | 67% Me: 71% · σ: 23,8% · Mo: -% | 129 | 1 | 7 | 43,1% Me: 28% · σ: 27,9% · Mo: 20% | 495 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 93,7%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO wypada lepiej w 13, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE w 0.
| Przedmiot | UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 63,1% | 5,7% | 57,5 pkt proc. |
| chemia | 64,9% | 17,1% | 47,8 pkt proc. |
| język polski | 82,8% | 38,4% | 44,4 pkt proc. |
| biologia | 65,5% | 27,2% | 38,3 pkt proc. |
| geografia | 71,4% | 34,4% | 37,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 6,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 57,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 70 osób w szkole A i 12 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.