Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU czy KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zabrze | Zdawalność: 98,8%
📍 Zabrze | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 50 | 30,8% Me: 29% · σ: 12,7% · Mo: 17% | 1213 | 4 | 16 | 55,5% Me: 59% · σ: 17,4% · Mo: 58% | 303 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 16 | 14,4% Me: 10% · σ: 11,2% · Mo: 8% | 1127 | 4 | 11 | 52,3% Me: 50% · σ: 15,4% · Mo: 33% | 236 | 1 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 8 | 59,3% Me: 70% · σ: 28,7% · Mo: -% | 287 | 2 | 5 | 63% Me: 55% · σ: 19,4% · Mo: -% | 203 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 164 | 89,2% Me: 95% · σ: 14,2% · Mo: 97% | 595 | 3 | 33 | 90,3% Me: 93% · σ: 10,0% · Mo: 95% | 505 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 155 | 75,3% Me: 82% · σ: 19,5% · Mo: 90% | 845 | 4 | 32 | 77,4% Me: 82,5% · σ: 17,2% · Mo: 90% | 696 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 164 | 87,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 818 | 4 | 33 | 93,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 255 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 166 | 66,5% Me: 67% · σ: 11,0% · Mo: 63% | 701 | 2 | 33 | 63,6% Me: 63% · σ: 13,5% · Mo: 67% | 998 | 3 |
| język polski ustny (M) | 166 | 66,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2089 | 6 | 33 | 80,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 594 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 166 | 64,7% Me: 62% · σ: 19,7% · Mo: 54% | 1028 | 5 | 33 | 69,0% Me: 68% · σ: 21,7% · Mo: 96% | 775 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 48 | 31,7% Me: 26% · σ: 22,7% · Mo: 8% | 906 | 6 | 14 | 40,7% Me: 42% · σ: 24,3% · Mo: 42% | 601 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,8%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU wypada lepiej w 1, a KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO w 9.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU | KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO | Różnica |
|---|---|---|---|
| chemia | 14,4% | 52,3% | 37,9 pkt proc. |
| biologia | 30,8% | 55,5% | 24,7 pkt proc. |
| język polski | 66,5% | 80,8% | 14,3 pkt proc. |
| matematyka | 31,7% | 40,7% | 9,0 pkt proc. |
| język angielski | 87,0% | 93,5% | 6,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 37,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 16 osób w szkole A i 11 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.