Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 2 W ZDUŃSKIEJ WOLI czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ZDUŃSKIEJ WOLI? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 29665)

TECHNIKUM NR 2 W ZDUŃSKIEJ WOLI

📍 Zduńska Wola | Zdawalność: 87,8%

SZKOŁA B (RSPO: 24381)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ZDUŃSKIEJ WOLI

📍 Zduńska Wola | Zdawalność: 97,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 13,7% Me: 14,5% · σ: 5,2% · Mo: -% 2272 5 29 34,9% 🏆 Me: 33% · σ: 17,6% · Mo: 18% 1033 2
geografia poziom rozszerzony (M) 28 32,1% Me: 27,5% · σ: 13,6% · Mo: 25% 1569 3 37 44,1% 🏆 Me: 40% · σ: 19,0% · Mo: 38% 841 1
język angielski poziom podstawowy (M) 140 81,0% 🏆 Me: 90% · σ: 19,4% · Mo: 93% 1339 3 132 79,8% Me: 87% · σ: 19,9% · Mo: 97% 1443 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 124 65,0% Me: 75% · σ: 26,3% · Mo: 70% 1853 5 113 65,3% 🏆 Me: 70% · σ: 23,1% · Mo: 75% 1830 4
język angielski ustny (M) 139 81,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1399 3 132 80,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1565 4
język polski poziom podstawowy (M) 140 52,4% Me: 50% · σ: 18,7% · Mo: 42% 2398 4 132 63,0% 🏆 Me: 63% · σ: 15,4% · Mo: 75% 1064 2
język polski poziom rozszerzony (M) 7 51,3% Me: 54% · σ: 29,9% · Mo: -% 630 2 72 55,5% 🏆 Me: 58,5% · σ: 23,4% · Mo: 69% 471 1
język polski ustny (M) 140 68,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1858 5 132 73,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1271 4
matematyka poziom podstawowy (M) 140 58,1% 🏆 Me: 56% · σ: 24,1% · Mo: 36% 1453 3 132 55,1% Me: 53% · σ: 19,7% · Mo: 32% 1654 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 85 20,0% 🏆 Me: 8% · σ: 23,4% · Mo: 0% 1391 2 13 18% Me: 14% · σ: 15,4% · Mo: -% 1478 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ZDUŃSKIEJ WOLI ma wyższą zdawalność ogólną (97,0% vs 87,8%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 W ZDUŃSKIEJ WOLI wypada lepiej w 4, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ZDUŃSKIEJ WOLI w 6.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 W ZDUŃSKIEJ WOLI II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ZDUŃSKIEJ WOLI Różnica
biologia 13,7% 34,9% 21,2 pkt proc.
geografia 32,1% 44,1% 12,0 pkt proc.
język polski 52,4% 63,0% 10,6 pkt proc.
język polski 68,5% 73,5% 5,0 pkt proc.
język polski 51,3% 55,5% 4,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 9,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 21,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 29 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.