Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH czy TECHNIKUM NR 1 W GORLICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Gorlice | Zdawalność: 98,8%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 54 | 49,4% Me: 51% · σ: 19,7% · Mo: 20% | 624 | 1 | 18 | 38,8% Me: 34% · σ: 19,9% · Mo: 20% | 1110 | 3 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 14 | 54,4% Me: 65% · σ: 23,0% · Mo: 68% | 422 | 1 | 7 | 40,1% Me: 40% · σ: 9,8% · Mo: -% | 808 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 247 | 86,8% Me: 92% · σ: 13,5% · Mo: 95% | 811 | 1 | 111 | 78,1% Me: 85% · σ: 19,2% · Mo: 93% | 1608 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 179 | 76,3% Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 90% | 766 | 1 | 81 | 66,6% Me: 72% · σ: 22,6% · Mo: 88% | 1675 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 247 | 79,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1726 | 3 | 111 | 79,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1708 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 248 | 73,3% Me: 74% · σ: 13,6% · Mo: 67% | 207 | 2 | 111 | 63,0% Me: 63% · σ: 12,3% · Mo: 57% | 1068 | 3 |
| język polski ustny (M) | 248 | 82,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 444 | 2 | 111 | 79,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 681 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 248 | 74,6% Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 94% | 477 | 1 | 111 | 63,9% Me: 64% · σ: 22,3% · Mo: 70% | 1072 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 98 | 45,4% Me: 45% · σ: 25,3% · Mo: 56% | 459 | 1 | 38 | 39,4% Me: 39% · σ: 25,3% · Mo: 6% | 645 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 97,3%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 1 W GORLICACH w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH | TECHNIKUM NR 1 W GORLICACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 54,4% | 40,1% | 14,3 pkt proc. |
| matematyka | 74,6% | 63,9% | 10,7 pkt proc. |
| geografia | 49,4% | 38,8% | 10,6 pkt proc. |
| język polski | 73,3% | 63,0% | 10,3 pkt proc. |
| język angielski | 76,3% | 66,6% | 9,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.