Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W GORLICACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 29320)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH

📍 Gorlice | Zdawalność: 98,8%

SZKOŁA B (RSPO: 34359)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W GORLICACH

📍 Gorlice | Zdawalność: 98,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 81 59,5% 🏆 Me: 60% · σ: 17,3% · Mo: 73% 212 1 54 54,5% Me: 54% · σ: 15,5% · Mo: 57% 330 2
chemia poziom rozszerzony (M) 46 48,6% Me: 47,5% · σ: 23,8% · Mo: 38% 295 2 20 74,2% 🏆 Me: 69% · σ: 15,4% · Mo: 58% 18 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 15 59,3% Me: 53% · σ: 23,3% · Mo: 52% 147 2 10 72% 🏆 Me: 74,5% · σ: 15,3% · Mo: -% 38 1
geografia poziom rozszerzony (M) 54 49,4% 🏆 Me: 51% · σ: 19,7% · Mo: 20% 624 1 43 48,0% Me: 42% · σ: 19,8% · Mo: 42% 669 2
język angielski poziom podstawowy (M) 247 86,8% 🏆 Me: 92% · σ: 13,5% · Mo: 95% 811 1 134 82,5% Me: 89% · σ: 16,7% · Mo: 93% 1198 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 179 76,3% 🏆 Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 90% 766 1 99 71,3% Me: 82% · σ: 22,8% · Mo: 83% 1207 2
język angielski ustny (M) 247 79,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1726 3 134 87,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 802 1
język polski poziom podstawowy (M) 248 73,3% Me: 74% · σ: 13,6% · Mo: 67% 207 2 135 74,0% 🏆 Me: 75% · σ: 11,5% · Mo: 77% 171 1
język polski poziom rozszerzony (M) 79 44,7% Me: 46% · σ: 29,0% · Mo: 3% 909 3 46 55,1% 🏆 Me: 58,5% · σ: 22,8% · Mo: 60% 488 1
język polski ustny (M) 248 82,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 444 2 135 89,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 97 1
matematyka poziom podstawowy (M) 248 74,6% 🏆 Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 94% 477 1 135 73,0% Me: 76% · σ: 18,7% · Mo: 92% 552 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 98 45,4% 🏆 Me: 45% · σ: 25,3% · Mo: 56% 459 1 51 40,4% Me: 38% · σ: 24,6% · Mo: 10% 611 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 98,5%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH wypada lepiej w 6, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W GORLICACH w 6.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W GORLICACH Różnica
chemia 48,6% 74,2% 25,6 pkt proc.
fizyka 59,3% 72% 12,7 pkt proc.
język polski 44,7% 55,1% 10,4 pkt proc.
język angielski 79,1% 87,2% 8,1 pkt proc.
język polski 82,8% 89,7% 6,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 25,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 46 osób w szkole A i 20 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.