Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 1 i TECHNIKUM NR 2 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 29305)

TECHNIKUM NR 1

📍 Tomaszów Mazowiecki | Zdawalność: 87,3%

SZKOŁA B (RSPO: 41814)

TECHNIKUM NR 2

📍 Tomaszów Mazowiecki | Zdawalność: 82,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 11 16,2% 🏆 Me: 15% · σ: 4,0% · Mo: 15% 2118 5 5 10,6% Me: 10% · σ: 3,3% · Mo: 8% 2375 7
geografia poziom rozszerzony (M) 57 31,2% 🏆 Me: 27% · σ: 19,1% · Mo: 13% 1653 5 37 27,4% Me: 27% · σ: 11,7% · Mo: 27% 2006 6
język angielski poziom podstawowy (M) 171 65,8% 🏆 Me: 70% · σ: 25,0% · Mo: 95% 2967 7 58 62,2% Me: 61% · σ: 28,0% · Mo: 95% 3332 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 120 55,9% Me: 56,5% · σ: 27,7% · Mo: 95% 2793 9 32 62,0% 🏆 Me: 67,5% · σ: 25,3% · Mo: 77% 2132 6
język angielski ustny (M) 169 67,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3184 10 57 72,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2600 8
język polski poziom podstawowy (M) 175 51,3% Me: 52% · σ: 16,4% · Mo: 52% 2540 8 58 52,8% 🏆 Me: 52,5% · σ: 17,9% · Mo: 35% 2354 7
język polski ustny (M) 174 67,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1978 10 57 65,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2223 11
matematyka poziom podstawowy (M) 175 59,2% 🏆 Me: 64% · σ: 21,0% · Mo: 76% 1348 4 58 47,5% Me: 44% · σ: 18,2% · Mo: 36% 2381 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (87,3% vs 82,5%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM NR 2 w 3.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 TECHNIKUM NR 2 Różnica
matematyka 59,2% 47,5% 11,7 pkt proc.
język angielski 55,9% 62,0% 6,1 pkt proc.
biologia 16,2% 10,6% 5,6 pkt proc.
język angielski 67,7% 72,3% 4,6 pkt proc.
geografia 31,2% 27,4% 3,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 11,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 175 osób w szkole A i 58 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.