Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W ZAMOŚCIU czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ZAMOYSKIEGO W ZAMOŚCIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 2928)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W ZAMOŚCIU

📍 Zamość | Zdawalność: 99,1%

SZKOŁA B (RSPO: 3690)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ZAMOYSKIEGO W ZAMOŚCIU

📍 Zamość | Zdawalność: 99,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 72 48,9% Me: 51,5% · σ: 22,8% · Mo: 65% 508 3 58 55,7% 🏆 Me: 55% · σ: 16,0% · Mo: 48% 296 2
chemia poziom rozszerzony (M) 50 35,7% Me: 28% · σ: 23,3% · Mo: 10% 638 3 36 54,2% 🏆 Me: 52,5% · σ: 24,8% · Mo: 65% 200 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 20 37,0% Me: 38% · σ: 21,7% · Mo: 20% 474 3 48 56,6% 🏆 Me: 56% · σ: 25,7% · Mo: 23% 179 2
geografia poziom rozszerzony (M) 41 54,7% 🏆 Me: 62% · σ: 25,2% · Mo: 72% 449 2 73 47,5% Me: 43% · σ: 19,3% · Mo: 40% 692 3
historia poziom rozszerzony (M) 38 52,8% Me: 47,5% · σ: 24,7% · Mo: 30% 456 3 13 57,2% 🏆 Me: 62% · σ: 24,3% · Mo: -% 339 2
język angielski poziom podstawowy (M) 215 84,8% Me: 93% · σ: 19,1% · Mo: 97% 966 6 282 88,7% 🏆 Me: 95% · σ: 14,5% · Mo: 97% 639 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 189 74,6% Me: 83% · σ: 22,1% · Mo: 95% 914 6 240 79,7% 🏆 Me: 85% · σ: 16,8% · Mo: 93% 517 4
język angielski ustny (M) 215 87,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 732 7 282 92,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 321 5
język polski poziom podstawowy (M) 217 66,2% Me: 68% · σ: 12,6% · Mo: 73% 734 4 284 72,5% 🏆 Me: 73% · σ: 13,4% · Mo: 75% 240 2
język polski poziom rozszerzony (M) 81 57,3% Me: 57% · σ: 23,8% · Mo: 29% 424 3 62 60,3% 🏆 Me: 63% · σ: 19,3% · Mo: 54% 325 2
język polski ustny (M) 217 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 358 7 284 88,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 141 5
matematyka poziom podstawowy (M) 217 75,4% Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 98% 440 4 284 80,1% 🏆 Me: 84% · σ: 17,0% · Mo: 98% 268 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 62 58,5% Me: 65% · σ: 25,9% · Mo: 72% 163 3 117 61,3% 🏆 Me: 62% · σ: 21,0% · Mo: 58% 114 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 9 56,9% 🏆 Me: 70% · σ: 32,6% · Mo: -% 275 2 17 44% Me: 48% · σ: 16,7% · Mo: 14% 475 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ZAMOYSKIEGO W ZAMOŚCIU ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 99,1%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W ZAMOŚCIU wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ZAMOYSKIEGO W ZAMOŚCIU w 12.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W ZAMOŚCIU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ZAMOYSKIEGO W ZAMOŚCIU Różnica
fizyka 37,0% 56,6% 19,7 pkt proc.
chemia 35,7% 54,2% 18,5 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 56,9% 44% 12,9 pkt proc.
geografia 54,7% 47,5% 7,2 pkt proc.
biologia 48,9% 55,7% 6,8 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język hiszpański poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 19,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 20 osób w szkole A i 48 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.