Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 98,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 86 | 44,8% Me: 45% · σ: 20,0% · Mo: 27% | 662 | 1 | 57 | 22,7% Me: 20% · σ: 14,8% · Mo: 15% | 1669 | 2 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 28 | 47,9% Me: 43,5% · σ: 27,9% · Mo: 33% | 602 | 1 | 5 | 26,6% Me: 23% · σ: 16,4% · Mo: -% | 1106 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 252 | 86,2% Me: 93% · σ: 16,0% · Mo: 97% | 863 | 1 | 81 | 75,8% Me: 80% · σ: 20,4% · Mo: 90% | 1860 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 200 | 74,9% Me: 80% · σ: 19,8% · Mo: 88% | 894 | 1 | 65 | 59,9% Me: 57% · σ: 23,1% · Mo: 57% | 2376 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 252 | 82,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1291 | 1 | 81 | 73,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2473 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 256 | 65,7% Me: 67% · σ: 16,4% · Mo: 68% | 778 | 1 | 81 | 55,3% Me: 53% · σ: 14,1% · Mo: 47% | 2012 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 85 | 62,4% Me: 66% · σ: 24,7% · Mo: 74% | 274 | 2 | 24 | 43,8% Me: 43% · σ: 32,4% · Mo: 0% | 953 | 5 |
| język polski ustny (M) | 256 | 85,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 270 | 1 | 81 | 83,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 387 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 256 | 77,6% Me: 83% · σ: 19,0% · Mo: 98% | 356 | 1 | 81 | 52,8% Me: 54% · σ: 18,7% · Mo: 34% | 1872 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 132 | 42,9% Me: 42% · σ: 24,7% · Mo: 24% | 534 | 1 | 12 | 13,5% Me: 6% · σ: 16,0% · Mo: 2% | 1776 | 4 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 19 | 35,8% Me: 36% · σ: 20,4% · Mo: 16% | 641 | 1 | 7 | 20,3% Me: 18% · σ: 15,3% · Mo: 10% | 898 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (98,0% vs 96,3%).
Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU wypada lepiej w 11, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU w 0.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 42,9% | 13,5% | 29,4 pkt proc. |
| matematyka | 77,6% | 52,8% | 24,8 pkt proc. |
| biologia | 44,8% | 22,7% | 22,1 pkt proc. |
| historia | 47,9% | 26,6% | 21,3 pkt proc. |
| język polski | 62,4% | 43,8% | 18,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 132 osób w szkole A i 12 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.