Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU czy TECHNIKUM NR 2 IM. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO W BUSKU-ZDROJU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 2883)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU

📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 98,0%

SZKOŁA B (RSPO: 13369)

TECHNIKUM NR 2 IM. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO W BUSKU-ZDROJU

📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 91,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 252 86,2% 🏆 Me: 93% · σ: 16,0% · Mo: 97% 863 1 70 74,1% Me: 83% · σ: 24,0% · Mo: 83% 2029 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 200 74,9% 🏆 Me: 80% · σ: 19,8% · Mo: 88% 894 1 46 69,4% Me: 78% · σ: 23,2% · Mo: 78% 1407 2
język angielski ustny (M) 252 82,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1291 1 69 75,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2151 2
język polski poziom podstawowy (M) 256 65,7% 🏆 Me: 67% · σ: 16,4% · Mo: 68% 778 1 70 52,4% Me: 52% · σ: 13,9% · Mo: 52% 2400 3
język polski poziom rozszerzony (M) 85 62,4% 🏆 Me: 66% · σ: 24,7% · Mo: 74% 274 2 5 57,2% Me: 69% · σ: 30,9% · Mo: 83% 429 4
język polski ustny (M) 256 85,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 270 1 70 76,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 955 4
matematyka poziom podstawowy (M) 256 77,6% 🏆 Me: 83% · σ: 19,0% · Mo: 98% 356 1 70 56,4% Me: 55% · σ: 21,3% · Mo: 52% 1564 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 132 42,9% 🏆 Me: 42% · σ: 24,7% · Mo: 24% 534 1 13 24,2% Me: 22% · σ: 19,3% · Mo: 6% 1195 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (98,0% vs 91,3%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 2 IM. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO W BUSKU-ZDROJU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU TECHNIKUM NR 2 IM. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO W BUSKU-ZDROJU Różnica
matematyka 77,6% 56,4% 21,2 pkt proc.
matematyka 42,9% 24,2% 18,8 pkt proc.
język polski 65,7% 52,4% 13,4 pkt proc.
język angielski 86,2% 74,1% 12,0 pkt proc.
język polski 85,6% 76,6% 9,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 6,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 256 osób w szkole A i 70 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.