Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO czy TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W ŻYRARDOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 27972)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

📍 Żyrardów | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 88373)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W ŻYRARDOWIE

📍 Żyrardów | Zdawalność: 62,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 53 51,5% 🏆 Me: 52% · σ: 16,5% · Mo: 43% 553 1 18 17,2% Me: 15% · σ: 8,5% · Mo: 8% 2827 4
historia poziom rozszerzony (M) 9 49,2% 🏆 Me: 55% · σ: 18,2% · Mo: -% 559 1 5 33,8% Me: 30% · σ: 17,4% · Mo: -% 971 2
język angielski poziom podstawowy (M) 151 92,2% 🏆 Me: 95% · σ: 8,8% · Mo: 98% 331 1 75 65,7% Me: 75% · σ: 27,9% · Mo: 92% 2973 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 145 80,8% 🏆 Me: 83% · σ: 15,2% · Mo: 95% 449 1 55 55,9% Me: 57% · σ: 29,3% · Mo: 83% 2792 2
język angielski ustny (M) 151 91,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 378 1 74 68,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3136 3
język polski poziom podstawowy (M) 152 69,5% 🏆 Me: 70% · σ: 12,5% · Mo: 63% 467 1 75 54,1% Me: 57% · σ: 15,6% · Mo: 62% 2154 4
język polski poziom rozszerzony (M) 64 55,0% 🏆 Me: 58,5% · σ: 23,1% · Mo: 69% 493 1 7 14,7% Me: 3% · σ: 16,2% · Mo: 0% 2024 4
język polski ustny (M) 152 76,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 973 2 74 58,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3129 4
matematyka poziom podstawowy (M) 152 77,9% 🏆 Me: 80% · σ: 17,4% · Mo: 94% 349 2 76 39% Me: 36% · σ: 19,1% · Mo: 36% 3287 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 77 47,1% 🏆 Me: 50% · σ: 26,2% · Mo: 66% 411 1 17 10,4% Me: 0% · σ: 16,6% · Mo: 0% 1960 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 62,2%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W ŻYRARDOWIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W ŻYRARDOWIE Różnica
język polski 55,0% 14,7% 40,2 pkt proc.
matematyka 77,9% 39% 38,9 pkt proc.
matematyka 47,1% 10,4% 36,7 pkt proc.
geografia 51,5% 17,2% 34,3 pkt proc.
język angielski 92,2% 65,7% 26,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 37,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 40,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 64 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.