Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "HORN" — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 27972)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

📍 Żyrardów | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 112237)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "HORN"

📍 Żyrardów | Zdawalność: 53,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 53 51,5% 🏆 Me: 52% · σ: 16,5% · Mo: 43% 553 1 13 23,6% Me: 18% · σ: 13,8% · Mo: 8% 2390 2
język angielski poziom podstawowy (M) 151 92,2% 🏆 Me: 95% · σ: 8,8% · Mo: 98% 331 1 29 60,1% Me: 62% · σ: 28,2% · Mo: 90% 3508 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 145 80,8% 🏆 Me: 83% · σ: 15,2% · Mo: 95% 449 1 19 45,7% Me: 45% · σ: 28,5% · Mo: 40% 3643 5
język angielski ustny (M) 151 91,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 378 1 28 63,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3597 5
język polski poziom podstawowy (M) 152 69,5% 🏆 Me: 70% · σ: 12,5% · Mo: 63% 467 1 30 38,1% Me: 37% · σ: 25,3% · Mo: 3% 3935 7
język polski ustny (M) 152 76,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 973 2 29 49,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3996 7
matematyka poziom podstawowy (M) 152 77,9% 🏆 Me: 80% · σ: 17,4% · Mo: 94% 349 2 29 29,6% Me: 20% · σ: 22,0% · Mo: 14% 3919 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 53,6%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO wypada lepiej w 7, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "HORN" w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "HORN" Różnica
matematyka 77,9% 29,6% 48,3 pkt proc.
język angielski 80,8% 45,7% 35,1 pkt proc.
język angielski 92,2% 60,1% 32,1 pkt proc.
język polski 69,5% 38,1% 31,3 pkt proc.
geografia 51,5% 23,6% 27,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 46,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 48,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 152 osób w szkole A i 29 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.